Teknoloji

Huawei Android Kararıyla Şaşırttı

Mate 30 ve Mate 30 Pro amiral cihazlarını Google’dan yoksun bir şekilde piyasaya süren Huawei, Android işletim sistemi için kararını verdi. ABD ile yaşanan kriz ve rekabet sonrası Google uygulamalarını yeni cihazlarında kullanmayan firmanın yeniden işbirliği içerisine girip girmeyeceği ise henüz netlik kazanmış değil. Çin’de kullanıcılar açısından sorun oluşturmasa da Google’ın akıllı cihazlarda kullanılmaması dünya genelinde büyük bir dezavantaj getirmekte.

HarmonyOS İçin Daha Fazla Zamana İhtiyaç Var

Çin teknoloji devi Huawei, kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’u duyurmuştu. Bu duyuru şirketin yeni telefon modellerinde Android yerine bu sistemi kullanacağı düşüncesini akıllara getirmişti. Ancak Huawei, şaşırtıcı bir karar alarak Android ile yoluna devam kararı aldı. Huawei’nin bu kararı HarmonyOS işletim sisteminin halen hazır olmadığı yorumlarına yol açtı.

Şirketin Küresel Medya ve İletişim Başkanı Joy Tan tarafından yapılan açıklamada, Huawei’nin Android’e güveninin devam ettiği bilgisine yer verildi. Her ne kadar kendi sistemleri hazır olsa da birkaç yıllık bir çalışma ile kullanıcı karşısına çıkmanın doğru olmayacağını sözlerine ekleyen Tan, önümüzdeki birkaç yıl daha Android’le yola devam edeceklerinin de sinyalini vermiş oldu. Joy Tan, müşterilerinin güvenini sarsmamak adına böyle bir karar alındığını da açıklamalarında özellikle belirtti.

Amaç Android+Huawei Servisleri Uyumunu Sağlamak

Huawei, Amerika ile yaşanan krize kadar kendi sistemi ile ilgili fazla bir çalışma içerisine girmemişti. Ancak teknoloji alanında yaşanan sıkıntılar sonucu birkaç yıldır kendi sistemi üzerinde çalışmakta. Akıllı telefon devinin amacı, GMS yerine Huawei Mobil Servisleri kullanabilmek. Yani Android ile beraber kendi servislerini aktif şekilde kullanarak yoluna devam etmek istemekte. Ancak güçlü bir ekosistemin ve uyumluluğun daha fazla zaman alacağı, karar ile beraber ortaya çıkmışa benziyor. Huawei’nin mağazasında yer alan WhatsApp ve Instagram gibi uygulamaların güncel olmaması da bu durumu gözler önüne sermekte.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı