MobilTeknoloji

Huawei Arama Konusunda Yeni Ortaklığını Duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri’nin casusluk suçlamasının ardından Android lisansı iptal edilen Huawei akıllı telefonları için yen arama motoru ortaklığını duyurdu. 

Çinli teknoloji devi Huawei bilindiği üzere ABD Hükümeti’nin casusluk suçlamasının ABD’nin ambargosuna maruz kalmış ve bu nedenle ABD’li şirketlerle olan ticareti engellenmişti. ABD Hükümetinin ambargo kararı sonrasında Huawei Android lisansını kaybetmiş ve yeni akıllı telefon modelleri Google Mobile Services ( GMS ) yerine kendi geliştirdiği Huawei Mobile Services ( HMS ) ile birlikte geliyordu. Huawei’nin kısa bir süre önce duyurduğu ve Avrupa’da da satışa sunduğu P40 ailesinin hangi arama motoru ile birlikte geleceği merak konusuydu. Huawei yaptığı açıklamada, P40 serisi için Avrupa’da Qwant ile anlaşma sağlandığını belirtti. Huawei bu anlaşma ile birlikte Huawei P40 ailesinin İtalya, Almanya ve Fransa’da satışa sunulan modellerinde Qwant uygulamasını önceden yüklenmiş halde sunacak. 

Fransa merkezli bir arama motoru çözümü olan Qwant, mobil uygulama tabanlı bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Huawei açıklamasında Qwant uygulamasının ayrıca Huawei AppGallerry uygulama mağazasında yer alacağını ve diğer Huawei modellerine de yükleneceğini belirtti. Qwant uygulamasının ilerleyen süreçte satışa sunulacak Huawei modellerinde de kullanılmaya devam edilip edilmeyeceği şimdilik bilinmiyor. 

Huawei Google Uygulamalarını Geri İstiyor 

Haritalar uygulaması için TomTom ile ortaklığa giden Huawei, Google uygulamalarını yeniden akıllı telefonlarında kullanmak için çalışmalarını sürdürüyor. Google ile yeniden çalışmak istediklerini belirten Richard Yu çalışmalarının devam ettiğini belirtti. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı