Teknoloji

Huawei Corona Virüs Testini 2 Dakikada Yapabilecek

Huawei korona virüsünü 2 dakika içinde tespit edebilen bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Corona virüsle mücadele kapsamında devletler tüm imkanlarını seferber etmiş durumda. Bu kapsamda halkın bütün ihtiyaçları karşılanmaya çalışıyor. Devletlerin yanı sıra özel şirketlerde corona virüsle mücadele kapsamında çeşitli yolları kullanarak üretim yapmakta. Bununla ilgili son açıklamada ünlü telefon markası Huawei’den geldi. Açıklamaya göre Huawei corona virüs testini 2 dakika içinde yapabilen bir teknolojiyi test etmeye başladı.

Corona virüsle mücadelede teknoloji şirketleri de elini taşın altına sokmuş durumda.  Tesla ve Space X’in sahibi Elon Musk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada New York’ta bulunan fabrikanın solunum cihazı üretmek için kısa süre içerisinde tekrar açılacağını duyurmuştu. Elon Musk New York’da yaşayan herkes içinden elinden geleni yapacağını belirtmişti. Bilindiği üzere New York corona virüs salgının ABD’de ki merkezi haline gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde Huawei’de corona virüsü tespit amaçlı testlerin üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Buna göre corona virüsü tespit etmek için yapay zeka destekli bir algoritma üzerinde çalışıldığı bildirildi. Geliştirilmeye çalışılan yapay zeka sistemi hastanın akciğer görüntüleri ile birlikte kendi içerisinde yaptığı analizleri birleştirerek corona virüsün varlığı yüzde 98 oranla tahmin edebiliyor. Yüzde 2’lik hata payının ise kısa süre içerisinde giderilmesi bekleniyor.

Salgınla Mücadelede Test Sayısı Çok Önemli

Ülkeler düzeyinde corona virüsle mücadelede en önemli şey test sayısı. Ülkeler ne kadar fazla test yaparsa bu hastalığın o kadar az zararla atlatılacağı ön görülüyor. Çünkü test sayısı ne kadar arttırılırsa pozitif vakaların tespit edilip toplumdan izole edilme imkanı da o kadar artıyor. Bu sebeple corona virüs testinin kısa sürede yapılması hayati önem taşıyor. Test süresinin kısalması daha çok vakanın tespit edilmesini sağlayacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı