Teknoloji

Huawei HarmonyOS Özellikler

Huawei HarmonyOS’u resmi yaptı. Çin Telekom devi Huawei, yeni işletim sistemini geçen hafta Çin’de düzenlenen bir etkinlikte resmileştirdi. Eğer bu gelişmeyi takip etmiyorsanız, ABD-Çin ticaretindeki gerilimlerin yanı sıra Google’ın hizmetleri kullanmak için Google’a yasağının kaldırılmasının ardından, Huawei’nin orada kendi işletim sistemleri kuracağına dair bir söylenti olduğunu bilmelisiniz. Ancak, bu söylenti gelişmelerini gördü ve farklı kaynaklar şirketin bu konuyu ciddiye aldığını bildirdi. Raporları yapan yeni işletim sistemi adı ArkOS oldu ve sonunda işletim sistemi adı HarmonyOS oldu. Çin’de HongMengOS olarak bilinecek.

Lansman, cihazın cihazlara getireceği özellikleri ve desteği gördü. Ayrıca, HarmonyOS sadece akıllı telefonlar için değil, açık kaynaklı bir platform olduğu için bilgisayarları, akıllı saatleri ve diğer birçok cihazı destekler. Huawei CEO’su Richard Yu’ya göre, HarmonyOS veya HongMengOS adlı yeni işletim sisteminin “dünyaya daha fazla uyum ve kolaylık getireceğini” belirtti.

Huawei Harmony OS işletim sistemi

HarmonyOS’un Özellikleri

Huawei’nin yeni HarmonyOS’unun Android, HTML5 ve Linux tabanlı uygulamalarla uyumlu olacağını unutmayın; bu, bu platformlarda oluşturulan uygulamaları HarmonyOS’ta da çalıştırabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, CEO’su Richard Yu tarafından onaylandığı gibi HarmonyOS’u akıllı telefona Android uygulamalarından herhangi biriyle yükleyemezsiniz. Geliştiricilerin, Android uygulamalarını HarmonyOS ile uyumlu hale getirmek için uygulamalarında bazı “küçük değişiklikler” yapılması gerektiğini belirtti.

  • Dahası, Huawei yeni HarmonyOS’un kilobayttan yüzlerce Gigabayt’a kadar değişen RAM boyutlarıyla uyumlu olmasını sağlamıştır.
  • Huawei, ARK derleyicisine C, C ++, Java veya Kotlin gibi birden fazla dilde kodlama erişimi de sağlayacak.
  • HarmonyOS’u kök saldırarak, TWRP, vb. Yanıp sönerek akıllı telefonlarını özelleştirmeyi seven geliştiriciler veya kullanıcılar için not edilmesi gereken önemli bir şey de HarmonyOS’un kök erişimine izin vermeyeceğidir. Bu adım, HarmonyOS kullanan akıllı telefonlarda güvenlik risklerinden kaçınmak için şirket tarafından atıldı.
  • HarmonyOS, yeni işletim sisteminin gecikme yanıtını iyileştirmesini sağlayan Linux tabanlı zamanlama mekanizmasını kullanır. Linux Çekirdeği “gerçek zamanlı yük analizi ile kaynak planlaması ve tahmin ve uygulama özellikleri eşleştirmesi” sağlar.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı