MobilTeknoloji

Huawei Mate X Artık Satışa Çıkıyor

Mate X katlanabilir telefonu ile gündeme gelen Huawei, henüz telefonunu satışa sunmadı ancak satış tarihini ve telefona eklediği yeni özellikleri Çinli teknoloji severlere duyurdu. Mate X telefonunu ilk olarak Çin’de denemek isteyen şirket, kısa süre sonra amiral telefonunu satışa hazırlanmakta.

Samsung’un Kötü Tecrübesi Süreyi Uzattı

2019 yılı katlanabilir teknoloji için büyük sinyaller verse de telefonların satış tarihleri yılsonunu buldu. Bunda Samsung’un dünyanın ilk katlanabilir telefon teknolojisinde yaşadığı problemlerin büyük etkisi oldu denilebilir. Huawei, ekran sıkıntılarından kaynaklı şikayetler almamak adına biraz daha temkinli davranarak bugüne kadar Mate X katlanabilir akıllı telefonun satışını duyurmadı. Ancak yapılan etkinlik ile 15 Kasım’dan sonra X satışının başlanacağı resmen duyurulmuş oldu.

Şimdilik Çin pazarında da olsa katlanabilir teknoloji konusunda deneyim kazanmak isteyen Huawei, Mate X’i bir kez daha yeni özellikleri ile tanıttı. Diğer ülkeler ise Huawei’nin katlanabilir telefonu için biraz daha bekleyecekler. Bu konuda ise şirket herhangi bir açıklama yapmış değil. Geçmiş dönemlerde Mate için iki versiyonun olacağını açıklayan firma, Mate X satış tarihini açıklasa da Xs için Mart 2020 lansman tarihinin dışında bir bilgi paylaşmadı. 5G uyumlu olması beklenen Xs’in, Kirin 990 işlemci kullanacak olması beklentileri artırmış durumda.

Teknik Olarak Birbirine Çok Benziyorlar

Dış görünüş olarak iki telefonun benzerliği dikkat çekmekte. Her iki versiyon da 8 inç genişlikte ekrana sahip olacak. Katlandığında ise 6.6 inç genişlikte bir cep telefonu görünümüne sahip olacak telefonlardan Mate X, Kirin 980 işletim sistemi ile desteklenerek 5G bağlantı sağlanacak. Ön kamera sistemi bulunmayacak olan telefonlarda, arka kameraların ön kamera şeklinde kullanılması planlanmakta. Her iki versiyonda da 40 MP geniş açılı, 16 MP ultra geniş açılı kameralar yer alacak. Bu iki kamerayı destekleyen 8 MP telefoto kamera ile arka kamera sistemi üç sensörle tamamlanacak.

Mate X ve Xs, 8 GB RAM olarak düşünülmüş durumda. 512 GB depolama alanları da farklılık göstermemekte. Daha önce Mate X için düşünülen 4G desteği, geliştirilerek 5G olarak ayarlanmış. İki cihazı da destekleyen 4.500 mAh güce sahip bir batarya. Oldukça güçlü denecek bataryayla birlikte 55 W’lık bir süper şarj cihazı da kutudan çıkacaklar arasında yer alacak. Bütün bu özellikleri taşıyacak olan Mate X, 16.999 Yuan fiyatıyla satışa çıkacak. Bu da telefonun yaklaşık 2.400 dolara satılması anlamına gelmekte.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı