Teknoloji

HUAWEİ Otomotiv Sektörüne Adım Attı!

Bilindiği gibi artık Huawei’nin piyasaya yeni çıkaracağı akıllı telefonlarda Google Servisler’i bulunmayacak.Huawei’nin ABD ile yaşamış olduğu sorunlardan sonra oluşan gerilmelerden oldukça çok etkilenmiş olduğu ortada.Çin merkezli olan dev şirket, Kirin işlemcilerini daha çok geliştirmek için çalışmalara başladı.Huawei’nin otonom araçların işlemcisi için yeni bir ortaklık mı yapacak? Sorusu gündemde konuşulmaya başladı.

Huawei bu sefer de otonom araçların işlemcisiyle piyasaya çıkacak

Huawei, bu zamana kadar birçok sorun ile karşı karşıya geldi.Huawei’nin karşılaştığı en büyük sorun ABD ile arasındaki gerginlikti diyebiliriz, çünkü ABD ve onun baskısı altında olan ülkeler Huawei’ye karşı durmaktadır.Bu ülkeler haricinde yine Çin merkezli olan Xiaomi’nin de Huawei’ye karşı cephe aldığını açıkça görmekteyiz.Piyasada istenmeyen marka durumuna gelen Huawei, yeni yapacağı ortaklıklar ile yoluna devam etmeyi planlıyor.

Yeni oluşan ortaklığa göre Huawei Kirin işlemcisi ile ilgili yeni çalışmalar yapmaya başladı.

İşlemciyi otonom araçlar için üretmeyi düşünen Huawei mobil ve otomotiv çiplerini birlikte geliştirmek için Fransız-İtalyan yonga üreticisi STMicroelectronics ile birlikte hareket ettiği öğrenildi.Bu ortaklık, yayınlanmış olan bir yazı ile ortaya çıktı ve Huawei’nin bu ortaklığı karşılaştığı sorunlara sebebi ile kendisini güvence altına almak istemesinden olduğu düşünülmektedir.

Nikkei Asian Review’da ortaya çıkmış olan detaylarda, Huawei otonom otomobillerin sürüş deneyiminin seviyesini yükseltmek ve süreci daha çok hızlandırmak amacı ile STMicro ile birlikte hareket edecektir. Edinilen bilgiler doğrultusunda bu ortaklık adımı geçen yıl başladı ve süreç gizli tutulmaktaydı.Bu ortaklığı bilmeyenler için STMicro, hareket sensörleri, ivme ölçer, optikler ve buna benzer çiplerin geliştirilmiş olduğu çiplerin tedarikçisi olduğu biliniyor.

Huawei firmasının yapmış olduğu bu ortaklık ile otomotiv sektörüne adım atmış bulunmakta.Huawei bu sektörde başarılı olabilir ise eğer otonom araçların sorunlarına çözüm üretirse, Tesla ve BMW gibi büyük firmalara otonom araçlar için işlemcilerini satabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı