Teknoloji

Huawei Telefon İşlemcisi Üretiminde İlk Sıraya Oturdu

Akıllı telefon üretici Huawei, işlemci satışlarındaki performansıyla bütün rakiplerini şaşırttı.

Akıllı telefonların yanı sıra telefon işlemcileri de üreten Huawei, Amerikan firma Qualcomm ile işlemci üretmeye başladığından bu yana çok büyük bir mücadele içinde. Rekabetin karşılığını alan Huawei, HiSilicon markasıyla birlikte şu anda telefon işlemcileri pazarında ilk sıraya oturmuş durumda.

Korona virüs sebebi ile akıllı telefon satışlarında büyük bir düşüş var. Doğal olarak bu düşüş telefon parçaları üretimini ve satışını olumsuz yönde etkiledi. Bu düşüşü fırsata çeviren Huawei önemli rakiplerinin önüne geçerek bu zorlu dönemde akıllı telefon işlemcisi üretiminde birinci sıraya oturdu.

Qualcomm ile girdiği rekabette ilk kez öne geçen HiSilicon, şu an için Huawei ve Honor için işlemciler üretiyor. Özellikle Çinli üreticilerin Qualcomm yerine tercih ettiği HiSilicon, bu başarısını doğru reklam stratejisine bağlıyor.

Öncelikle Çin pazarını ele geçiren HiSilicon, şu anda Asya’nın en büyük telefon işlemcisi üreticisi durumundaydı. Çin’deki işlemci pazarının yüzde 43,9’luk bir kısmını elinde bulunduran HiSilicon, 2019’un ilk çeyreğinden itibaren yükselişini dünya geneline yaymış durumda. Geçen yılın ilk çeyreğinde telefon işlemcisi pazarında yüzde 24.3’lük bir paya sahip olan HiSilicon, 2019 yılının son çeyreğinde pazar payını arttırarak 36,5’e ulaştı.

Gördüğümüz gibi geçtiğimiz yıl içerisinde pazar payında büyük bir sıçrama gerçekleştiren HiSilicon, gösterdiği yükselişle tarihe geçmiş durumda. HiSilicon’un pazar payında ilk sıraya tırmanmasının bir sebebi de Qualcomm’un yaşadığı büyük düşüş. Qualcomm’un pazar payının yıl içerisinde yüzde 48.1’den yüzde 32.8’e düştüğünü görüyoruz.

2019 yılının başında en büyük telefon işlemcisi üreticisi olan Qualcomm için işlerin pek iyi gitmediği apaçık ortada. 2019 yılı içerisinde yüzde 15,3’lük bir düşüş yaşayan Qualcomm’un ilerleyen günlerde nasıl bir hamle yapacağı ise merakla bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı