Teknoloji

Huawei Yasağı Google Takip Sistemini de Engelleyecek!

 ABD tarafından 2019 yılında uygulanan birtakım yaptırımların ardından Huawei yazılımlarının ve güncellemelerinin ülke genelinde desteklenmemesine karar verilmişti. Bu süreçte tekrar gündeme gelen kısıtlama ise Google takip programı ile nasıl entegre olacağı yönünde gelişiyor. Google tarafından bir süredir salgın dönemi için tasarlanan temas uygulamasının hangi telefonlar tarafından kullanılıp kullanılmayacağı çeşitli soru işaretlerine neden oldu.

ABD tarafından geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yasaklar çerçevesinde Huawei marka telefonlarda Google Play uygulamasının kullanılması yasaklanmıştı. Bu durumda Apple ve Google Play tarafından geliştirilen yeni takip temas programının nasıl kullanılabileceği merak konusu haline geldi. Yapılan düzenlemeler sonrasında uygulamanın sadece Huawei’nin bazı cihazlarında kullanılabilmesine karar verildi.

Eski Modeller Güncellemeden Faydalanamayacak!

Google en büyük rakibi olarak bilinen Apple ile salgın döneminde güçlerini birleştirerek yeni bir çalışmaya imza atmak istedi Google takip sistemi bir süredir Android cihazlarda da kullanıma sunulmak için değerlendiriliyor. Mayıs ayında piyasaya çıkacak olan temas takip sistemi kamuoyu ile de daha sonraki dönemlerde paylaşılacak.

Apple ve Google tarafından tasarlanan yeni ürünün bazı eski telefonlar kablosuz yonglar bulunmaması nedeniyle kullanılamayabileceği ifade ediliyor. Bu sayede BLE bağlantısı gerçekleştirilemiyor. Bu durumda bazı eski telefon modellerinde uygulamanın kullanılamayacağı bilgisi paylaşıldı. Bu tür eski cihazların kullanımı da dünya genelinde son derece fazla. Yapılan bir hesaplama sonrasında telefon sayısının 2 milyardan fazla olduğu açıklandı. Bu durumda yeni bir tartışma gündeme gelmeye başladı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı