Editörün SeçimiTeknoloji

Google, Amerika Birleşik Devletleri Huawei ile Olan Anlaşmasını Aksıya Aldı

Google, Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’ın çarpıcı açıklamalarının ardından Huawei ile olan anlaşmasını aksıya aldı. Huawei, yeni çıkaracağı modellerinde Android, Google uygulama ve servislerini kullanamayacak!

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında yaşanan soğuk savaş esintileri Huawei’yi derinden etkiledi. Önemli yabancı haber sitesi The Verge tarafından doğrulanan bilgilere göre Google, dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi Huawei ile olan anlaşmalarını askıya aldı. Tüm dünya basınını çalkalayan bu gelişme Huawei kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor!

Dünyanın en büyük markaları arasında yer alan Google ile Huawei arasındaki anlaşmalar iki taraf için de büyük önem arz ediyordu. Başta yazılım olmak üzere yazılım ve teknik hizmetlerin kullanımı da kapsayan anlaşmanın iptal edilmesi Huawei için büyük risk teşkil ediyor. Marka bugünden itibaren piyasaya süreceği yeni modellerde günümüz akıllı telefon üreticilerinin kullandığı “lisanslı” Android yazılımını telefonlarında kullanamayacak.

Yalnızca bunlarla da kalmayan Google, yeni Huawei telefonlarda YouTube, Gmail, Play Store gibi önemli servislerin kullanımına da izin vermeyecek. Amerike Birleşik Devletleri ve Donald Trump’ın bu kararı Google, Qualcomm ve Intel gibi önemli markaların Huawei ile işbirliği yapmasının da önüne geçiyor. Kararın ardından harekete geçen ilk şirket Google olsa da Intel ve Qualcomm taraflarının da yaptırım uygulaması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırım kararı tüm Çinli markalar üzerinde olsa da baskılar Huawei üzerinde yoğunlaşıyor. Huawei’nin alt markası Honor ve Xiaomi, Oppo gibi diğer Çinli firmalar akıbeti konusunda ise henüz bir açıklama bulunmuyor.

Huawei’nin şu anda nasıl bir yol izleyeceği ise henüz net olarak bilinmiyor. Marka, Google servislerinin bulunmadığı açık kaynak kodlu Android ile devam edebileceği gibi çok yakın bir zamanda kendi işletim sisteminin duyurusunu da gerçekleştirebilir. Aktif Huawei kullanıcılarının endişelenmesini gerektirmeyen bu süreçte yeni bir Huawei telefon alacakların nasıl bir yol izleyeceği ise kullanıcıların kendi tercihine kalıyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Donald Trump’ın Huawei ve diğer Çinli markalar üzerindeki yaptırımını nasıl değerlendiriyorsunuz? Huawei, Google’ın yaptırımından sonra kendi işletim sistemiyle telefon üretse satın alır mısınız?

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı