Teknoloji

Huawei’den HarmonyOS Hakkında Önemli Açıklama

Çinli teknoloji devi Huawei, geliştirmekte olduğu HarmonyOS işletim sistemi hakkında iddialı bir açıklamada bulundu. İşte Huawei’nin iddialı HarmonyOS hedefi. 

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından casuslukla suçlanan Huawei, bu suçlamanın ardından başta Android lisansı olmak üzere pek çok Amerikan şirketi ile iş yapma hakkını kaybetmişti. Amerika Birleşik Devletlerinin kara listeye aldığı Huawei kendi işletim sistemini geliştirmeye başlamıştı. 

Harmony OS olarak duyurulan Huawei’nin yeni işletim sistemi hakkında Huawei iddialı bir açıklama yaptı. Huawei’nin üst düzey yöneticisi Joy Tan, açıklamasında Harmony OS işlerim sisteminin Huawei ve Honor ekosisteminde kendisine yer bulacağını ve Harmony OS işletim sisteminin kullanıcılar tarafından çok kullanacağını dile getirdi. Tan, yaptığı açıklamada ayrıca Harmony OS’in 2020 yılında dünyanın en çok kullanılan 5. İşletim sistemi olacağını dile getirdi.

İşletim sistemlerinin kullanım oranlarına bakıldığında liderlik koltuğunda yüzde 39’luk kullanım oranı ise Android işletim sistemini görüyoruz. Android işletim sistemini yüzde 35’lik kullanım oranı ise Windows işletim sistemi izlerken listede üçüncü sırada yüzde 13.87’lik kullanım oranı ile iOS işletim sistemi izliyor. Apple’ın Mac bilgisayarlarında kullandığı macOS işetim sisteminin kullanım oranı yüzde 5.92 iken, Linux işletim sisteminin kullanım oranı ise yüzde 0.77 olarak görünüyor. Huawei açıklamasında HarmonyOS ile birlikte 2020 yılında Linux işletim sistemi geçerek dünyanın en çok kullanılan beşinci işletim sistemi olacaklarını dile getiriyor. 

Harmony OS Modüler Bir İşletim Sistemi Olarak Dikkat Çekiyor!

Rakiplerinden farklı olarak modüler bir işletim sistemi olan Harmony OS işletim sistemi pek çok cihazda çalışan tek işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Huawei açıklamasında Harmony OS işletim sistemi için geliştirilen bir uygulamanın tüm cihazlarda kullanılabileceğini belirtiyor ve bunun geliştiriciler için önemli bir avantaj olduğunu dile getiriyor. Harmony OS’in benimsenip benimsenmeyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı