Teknoloji

Huawei’den Tehdit Gibi Açıklama: 5G’ye Dahil Edilmezsek Ülkeden Çekiliriz

Huawei’nin başı şu sıralar Çin’e karşı tüm dünya genelinde yükselen antipati nedeniyle dertte. Yeni akıllı telefon modellerinde artık Google servislerini kullanamayacak olan şirket, İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede 5G teknolojisi için altyapı tedariği teklifinde bulunamayacak. ABD pazarında da Huawei’nin durumu hiç iç açıcı değil doğrusu.

Hal böyle olunca Hauwei Technologies’in İngiltere operasyonunu yöneten isimler hükümeti hedef alarak tehdit niteliğinde bir açık mektup yayınladı. Bu mektupta eğer 5G çalışmalarından men edilirlerse ülke genelinde verdikleri hizmeti sonlandıracaklarını belirten Huawei’ye henüz hükümet cephesinden bir cevap gelmiş değil.

Ocak ayında İngiliz hükümeti Huawei’yi risk etkeni olarak tanımlamış, İngiltere’de kurulacak 5G ağı faaliyetlerinde ise “sınırlı” bir rol üstlenebileceğini belirtmişti. Muhafazakar Parti’nin önde gelen milletvekillerinden Iain Duncan-Smith, Başbakanı 2022 yılı itibariyle Huawei’nin erişimini kısıtlamaya ikna etmeye çalışıyordu mesela. Keza Avam Kamarası’nın savunma komitesi, Huawei marka teknolojik cihazların güvenlik risklerini ortaya çıkarmak için çalışıyordu.

Huawei’nin başındaki isim konuştu

Çin’in önde gelen teknoloji şirketinin yönetim kurulu başkanı Victor Zhang tarafından imzalı açık mektupta “Bu gibi eşi benzeri görülmemiş zamanlarda beraber çalışarak ve hükümetin tavsiyelerine kulak vererek insanlığı ve ekonomiyi tehdit eden salgını yenebiliriz” denildi.

Zhang mektubun devamında COVID-19 salgını İngiltere’yi ilk kez vurduğunda internet kullanımının yüzde 50’den de fazla miktarda arttığını belirtti. “Bu nedenle stabil mobil ve geniş ağ bağlantısına sahip olmak çok önemli” diyen Zhang, “İngiltere’deki servis sağlayıcısı müşterilerimize 20 yılı aşkın süredir yardım ederek güvenlerini kazandık” tespitini de hatırlattı. 

Ülkeden çekilme tehdidi

Huawei’nin 5G teknolojisindeki rolünün ve yatırımlarının saf dışı bırakılması durumunda İngiltere’den çekilebilecekleri tehdidinde bulunan Zhang, bu hamleyle ciddi bir blöf yapmış oldu. Bakalım hükümet bu blöfe ne şekilde cevap verecek?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı