MobilTeknoloji

Huawei’nin Yeni Akıllı Telefon ve Notebooklarında SD Kart Desteği Bulunmayacak!

ABD’nin yaptırımlarının Huawei’ye olan etkisi günden güne artacak gibi görünüyor. Çin’in parlayan çocuğu olan Huawei, Cep Telefonlar, bilgisayarlar gibi bellek ihityacı olan tüm elektronik cihazlarının bellek kapasitelerini arttırmayı sağlana SD ve microSD kartları elektronik olarak standartlaştıran ticari grup olan SD Association’a üye olması yasaklandı. Böylelikle, Huawei’nin gelecekteki telefonlarına veya dizüstü bilgisayarlarına resmi SD veya microSD kart desteği koymasına artık izin verilmeyeceği anlamına geliyor.

Android Kurumu tarafından yayınlanan bir raporda, ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetici emriyle Huawei’nin SD ve microSD kartları elektronik olarak standartlaştıran ticari grup olan SD Association grubundan çıkarılacağını da doğrulandı. Özellikle, SD ve microSD kartlar mevcut Huawei cep telefonları ve dizüstü bilgisayarları üzerinde çalışmaya devam edecek, ancak gruptan çıkarılması halinde gelecekteki Huawei ürünlerinin artık SD ve MicroSD kartlar ile bellek kapasitelerini arttıramayacağı anlamına geliyor.

Geçtiğimiz birkaç hafta önceye kadar Huawei ile iyi ilişkiler kuran birçok şirket vardı. İlk önce Google, Huawei’nin Android lisansını iptal edeceğini açıkladı, daha sonra Alman yonga üreticisi Infineon ve ARM çalışanlarına Huawei’yle olan anlaşmanın iptal olduğunu ve mevcut işlerin askıya alınması talimatı verdiklerini bildirdi. Intel ve Qualcomm ayrıca Huawei ile ilişkileri de kesti.

Huawei’ye son darbeyi de Huawei dizüstü bilgisayarlarını, Microsoft store mağazasından kaldırarak Microsoft vurmuş oldu.

Nikkei Asian Review tarafından yayınlanan bir rapora göre, SD Association’a benzer, endüstri genelinde Wi-Fi özelliklerini standartlaştıran Wi-Fi Alliance, Huawei’nin ABD yasağı nedeniyle üyeliğini geçici olarak sınırlandıracağı gelen söylentiler arasında yer alıyor. Raporda ayrıca Huawei’nin RAM spesifikasyonlarını tanımlamak için yarı iletken standartlar grubu olan JEDEC’ten gönüllü olarak ayrıldığı da ortaya çıktı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı