Teknoloji

Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi Konusunda Farklı Olan Nedir?

Huawei kısa süre önce, Android işletim sistemini Huawei akıllı telefonlarda değiştirme potansiyeline sahip olan yeni işletim sistemi HarmonyOS’u başlattı.

Huawei Tüketici İş CEO’su Richard Yu, “HarmonyOS, Android ve iOS’tan tamamen farklı” dedi. “Tüm senaryolarda sorunsuz bir deneyim sunan, mikro çekirdek tabanlı, dağıtılmış bir işletim sistemidir.” Şirket, işletim sisteminin ilk önce akıllı saatler, akıllı ekranlar ve akıllı hoparlörler dahil akıllı cihazlar için kullanılacağını ekledi.

Bununla birlikte, gerektiğinde, Huawei, Google’ın Android akıllı telefon işletim sistemindeki haklarını kaybetmesi durumunda, HarmonyOS’u akıllı telefonlarında hemen kullanabilecek. HarmonyOS’u Android’den ayıran üç temel unsur vardır.

Mimari

HarmonyOS, dağıtılmış bir mimariyi kullanan ilk cihaz işletim sistemidir. Huawei, Google işletim sisteminin çok fazla gereksiz kod ve diğer çeşitli eski sorunları olduğundan, işletim sistemini Android’den daha hızlı yaptığını iddia ediyor.

Huawei HarmonyOS

HarmonyOS ayrıca, Huawei’nin gelişmiş güvenlik ve düşük gecikme süresi sunduğunu iddia ettiği mikro çekirdekli bir tasarıma sahiptir, çünkü yalnızca en temel hizmetler mikro çekirdeğin içinde gerçekleştirilir. Bu, Linux tabanlı çekirdeğinden bin kat daha fazla kod uygulayan Android’in aksine.

HarmonyOS ayrıca, bu cihazların her birine uyacak şekilde adapte olacağı için çeşitli cihaz tipleri arasında da uygulanabilir. Bu, farklı cihazlar için bir defalarca bir uygulama geliştirmek zorunda kalmayacak olan uygulama geliştiricileri için özellikle yararlıdır.

Buna karşılık, Android ve iOS gibi işletim sistemleri ağırlıklı olarak akıllı telefonlarda çalışır ve Samsung ve Apple’ın diğer aygıtlarının çoğu için diğer işletim sistemleri gerekir.

Uygunluk

HarmonyOS’un cihazlar arasında çok yönlülüğünün en büyük cazibe merkezlerinden biri de cihazlar arası etkileşimler için sağladığı fırsat.

Forbes kısa bir süre önce, Honor Vision akıllı TV – HarmonyOS ile piyasaya sürülen ilk cihazı gördü ve kolay bir eşleştirme işlemi ile kullanıcıların TV’yi neredeyse anında telefonlarına bağlayabileceklerini ve telefonlarının ekranını akıllı TV ekranında yansıtabileceklerini keşfetti.

Huawei ayrıca Honor Vision’ın akıllı ev cihazları için merkezi bir merkez olarak hizmet etmesini umuyor; gelecekte de aynı işletim sistemini kullanıyor.

Birçok Huawei cihazı kullanıcısı için en büyük endişelerden biri, eğer Huawei akıllı telefonlarını HarmonyOS’a taşırsa, Google Play Store’da bulunan popüler uygulamaları kullanamayacaklarıdır. Ancak, Huawei daha önce bu kullanıcıların korkacak hiçbir şeylerinin olmadığını onayladı.

Mayıs ayında Huawei Central ile konuşan Yu, şirketin yeni işletim sisteminin tüm Android uygulamalarını çalıştırabileceğini söyledi.

Bunun anlamı – teoride – eğer Huawei Android’e erişimini kaybederse Güney Afrikalıların WhatsApp ve Facebook gibi uygulamalara erişimini kaybetme konusunda endişelenmeleri gerekmiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı