Teknoloji

Huawei’ye Uygulanan Ambargo ABD’li Şirketleri de Olumsuz Etkiliyor

ABD, Huawei’ye uyguladığı ambargo kapsamında son olarak yarı iletken parçaların satılmasını da yasakladı. Ancak uygulanan bu yasaklar ABD’nin  teknoloji üreten firmalarına zarar verebileceği söyleniyor.

Başta TSMC ve Apple gibi firmaları etkileyecek olan karara göre teknoloji ürünü olan yarı iletken ekipmanların satın alınmasında Huawei’yi engelleyen bir dizi önlem alınmıştı. Alınan bu karardaki amaç Huawei’yi ekonomik ve teknik yönden olumsuz etkilemek. Ancak uygulanan yasağın etkilerinin  ABD’li şirketlere olumsuz olarak yansıyacağı söyleniyor. Özellikle yonga ihracatını ilgilendiren karara göre şirketler ABD Ticaret Departmanı tarafından verilen lisans olmadan Huawei’ye yonga satışı yapamayacak. Bu yasağın dünyanın en büyük yonga üreticisi TSMC’yi olumsuz yönde etkileyeceği tahmin ediliyor.

TSMC Tayvan merkezli ve Apple, Qualcomm ve Huawei gibi büyük teknoloji şirketleri için yonga üretimi yapan bir şirket. Şirket her ne kadar Tayvan merkezli olsa da hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsası’nda da işlem görüyor. Alınan bu kararın en çok TSMC şirketini etkileyecek olmasındaki sebep ise Huawei’in TSMC’nin en büyük ikinci müşterisi olmasıdır.

TSMC’nin Tahmini Zararı 5,2 Milyar Dolar Olacak

Alınan bu karar sonrası Huawei Mate 40 serisinde kullanılacak olan yonga setlerini TSMC’den temin edemeyecek. Bu sebeple alternatiflere yönelen Huawei’in bu yasaktan o kadar da olumsuz etkilenmeyeceği düşünülüyor. Ancak TSMC’nin ise uygulanacak bu yasak sebebi ile 5,2 milyar dolarlık bir kayba uğrayacağı tahmin ediliyor.

Huawei 2018 yılında ABD’li teknoloji şirketlerinden yaklaşık 18 milyar dolarlık malzeme satın almıştı. Bu da gösteriyor ki uygulanan yasaklardan Huawei kadar ABD’li şirketlerin etkileneceği söyleniyor.Ayrıca alınan bu karar sonrası sert bir açıklama yapan Çin hükümeti Çin’li şirketlerinin hakkının korunması için gereken bütün önlemlerin alınacağını belirtti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı