Teknoloji

Hulu XBOX ONE’a 4K İçerik Sağlamaya Başladı

Film-dizi yapımcılığı ve dağıtıcılığı yapan medya şirketi Hulu, farklı önceliklere yer verdiği 2018 yılının ardından, bu yaz itibarıyla tekrar 4K içeriklerini hizmete sunmaya başladı. Şimdilerde ise Xbox One’a da içerik sağlamaya başladı. Bugüne dek yalnızca Apple TV 4K ve Chromecast Ultra için bu hizmet sunulurken; bundan sonra  4K uyumlu Xbox One’a sahip olanlar, The Handmaid’s Tale, Castle Rock ve birçoğu orijinal Hulu yapımlarından oluşan pek çok içeriğe 4K çözünürlüğünde erişim sağlayabilecekler.

Şirket, daha önce 4K içeriğe pek önem vermemiş, ilk içeriği Aralık 2016’da, rakipleri Netflix ve Amazon Prime Video’dan çok çok sonra sağlamıştı.

Açılışı 20 James Bond filmi ve yapımcılığını da şirketin kendisinin üstlendiği kimi yapımlarla, mütevazı denebilecek bir hacimde yapmış, ardından da piyasadan çekilmişti.
Bugünlerde, Hulu’nun 4K içeriğinde pek çok önemli yapım var. “Handmaid’s Tale”, “The First”, “Catch-22” ve “Castle Rock” bunlardan sadece birkaçı. Şirketin servisi tüm bu yapımları 4K Ultra HD haliyle ve 16Mbps’lik bir veri hızıyla sunuyor. Ayrıca, yakın bir zamanda da Amazon’un Fire TV’si ve LG’nin webOS’larına da 4K çözünürlüklü video akışının sağlanması bekleniyor. Bunun yanında, diğer akıllı TV üreticileri Samsung ve Roku için henüz bir ses yok.

Yine de rakipleriyle karşılaştırıldığında Hulu’nun kütüphanesi pek geniş sayılmaz. Netflix, büyük yatırımları aracılığıyla geçtiğimiz yıllarda oldukça büyük bir 4K kütüphanesi oluşturdu. Öte yandan, Amazon Prime Video, yapımcılığını kendisinin yaptığı pek çok diziyi ve yaklaşık elli filmi 4K olarak sunuyor. Hulu’nun rakiplerinden ayrıldığı önemli bir nokta ise, premium hizmeti için herhangi bir yükseltme (daha yüksek ücretli bir ödeme planı) talep etmiyor olması. Örneğin Netflix’in 4K çözünürlüklü içeriklerini izleyebilmek için 15 dolarlık premium servisini satın almanız gerekiyor.

Tüm bu dalgalı şirket politikasına ve Hulu’nun geçen zamanda 4K’ya gösterdiği ilgisizliğe rağmen bu, şirketin büyümesini durdurmadı. Çünkü tüketicilerin önemli bir kısmı bunu çok büyük bir sorun olarak görmüyor. Tam aksine, Hulu’nun Amerika’daki abone sayısı geçen yılın sonundan bu yana yüzde on iki artış göstererek 28 milyona ulaştı. Şirketin istikrarlı büyümesi, yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen Disney+ paket anlaşmasıyla birlikte ivmelenerek büyüyecek gibi duruyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı