BilimTeknoloji

İki Meteor Yağmuru Bir Arada, Aynı Anda…

Ekim ayında muhteşem olaylara şahit olacaksınız. Hazır Olun.

İnsanların kafalarını dağıtmak ve kendileriyle baş başa kalmak için başvurduğu en etkili yöntemlerden birisi gökyüzünü izlemektir. Gökyüzüne bakarken, bazen bir yıldız kaydığını görürüz ve dilek tutma isteği içerisinde bulunabiliriz. Dilekleriniz kabul oluyor mu olmuyor mu bilmiyoruz. Fakat Ekim ayında bolca dilek tutmak için kayan cisimler görebilirsiniz.

Bu ay gökyüzünde üç farklı meteor yağmuru görmek çok mümkün. Bu üç meteor yağmurunun iki tanesi bu hafta gerçekleşecek. Güney Tauridleri ve Draconidleri arka arkaya görmeniz mümkün olacak.

Güney Tauridleri meteor yağmuru 8 Ekim gecesi başlayacak,  Draconidleri meteor yağmuru ise 9 Ekim gecesi başlayacak. Ruh hallerini doruk noktasına çıkartmak isteyen herkesin, bu çılgın iki meteor yağmurunu görebilmesini umut ediyoruz.

Peki Meteor Yağmurlarını Nasıl Görebiliriz?

Aslında merak edilen en büyük sorulardan bir tanesidir bu. Meteor yağmurlarını görmek için, ışıkların hiç olmadığı noktalarda saatlerce gökyüzünü izlemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca Ay’a uzak olan taraflara doğru gözlerinizi çevirmeniz gerek. Dünyanın yörüngesi etrafında gerçekleşecek olan bu meteor yağmurları, Kuyruklu yıldızların arkasında bıraktığı enkazlardan oluşacak ve dünya yörüngesi içine girecek. Muhtemelen yörüngeye girer girmez yanacak. Bu olayların tamamı saniyelik olaylar olduğu için, uzun uzun zevk alarak izleme imkanınız maalesef yok. Fakat dediğimiz gibi Ekim ayı meteor yağmuru olarak nitelendirilen olaylar ile dolu bir ay olacağı için, çok kısa sürede, çok fazla görsel şölene sahip olabilirsiniz.

Bu görsel şölenlerden faydalanmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, hava koşulları, yani havanın yağmurlu ve bulutlu olmaması gerekiyor. Her güzel şölenin bir bedeli vardır mantığından yola çıkarsak, bu görselliğin tadına bakmak isteyenlerin yaşadıkları yer çok nizami bir düzene sahip olmak zorunda.

Size verebileceğimiz güzel tavsiyelerden bir tanesi, eğer hava koşulları yaşadığınız yerde uygunsa, kesinlikle sessiz, az ışıklı olan yüksek bir yere gitmeniz.  Yanınıza yorganınızı ve yastığınızı alın, yere uzanın ve gökyüzünün eşsiz güzelliğinin keyfini çıkartın. Çünkü bu çokça gökyüzünde cisminin ne olduğunu belirleyemediğiniz olaylar ile karşılaşacaksınız. Sakın GORA’da ki repliği de tekrarlamayı unutmayın; ‘’Bir Cisim Yaklaşıyor Komutan Logar’’ … Şans sizinle olsun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı