Teknoloji

İkinci El Araç Satışında Taşıt Takas Dönemi

İkinci el araç alım satımında kullanılacak güvenli satış sistemi olan Taşıt Takas ikinci el araba almayı ve satmayı planlayanların yüzünü güldürüyor. Hem alıcı hem satıcı tarafın güvenliği için Takasbank ve Türkiye Noterler Birliği tarafından geliştirilen Taşıt Takas sistemi, 3 Şubat 2020’de kullanıma sunulacak.

Günümüz koşullarında sıfır km araç satın almak oldukça zor. Yaşanan ekonomik sıkıntılara bağlı olarak gelişen bu durumun otomobil sektörü üzerindeki etkisi oldukça yüksek. Açıklanan son verilere göre geçen yıl  sıfır kilometre araç satın alımı yüzde 30 düştü. Bu durum ikinci el araba alım satımında büyük bir hareketliliğe sebep oldu. Elbette ki bu durum birtakım zorlukları da beraberinde getirdi. İkinci ek araç satın alımı esnasında kimi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak isteyen Türkiye Noterler Birliği oldukça yenilikçi bir uygulamaya imza attı. Taşıt Takas uygulaması sayesinde ikinci el araba alım satımları çok daha güvenli bir biçimde gerçekleştirilebilecek.

Taşıt Takas Nedir

Taşıt Takas sistemi oldukça kolay bir kullanıma sahip, bir o kadar da güvenli. Geliştirilen sistemde ikinci el araç satın alacak olan taraf araç bedelini Takasbank tarafından kurulan sisteme aktaracak. Noterde gerçekleştirilen satış sonrasında yatırılan miktarın ikinci el araç satışı gerçekleştiren tarafa otomatik olarak aktarımı sağlanacak.

Taşıt Takas Kullanmanın Faydaları

Taşıt Takas sistemi, ikinci el araba satışı esnasında yaşanma riski bulunan dolandırıcılık ve benzeri olayların engellenmesini sağlayacak. Taraflar ikinci el araç alım ve satımlarını çok daha güvenli bir biçimde gerçekleştirebilecek. Belirlenen satış miktarını üzerinde nakit olarak taşıyan alıcıların yaşadığı risk bu uygulama sayesinde ortadan kaldırılacak. Çözüme kavuşturulan tek sorun bu da değil. İkinci el alım ve satım esnasında yaşanabilen paranın sahte çıkması gibi beklenmeyen problemler de Taşıt Takas sayesinde tarihe karışacak. Olası bir satış iptali durumunda da yatırılan para, kayıt esnasında kullanılan hesaba iade edilecek.

Taşıt Takas Sistemi Ücretleri

Uygulamaya dair edinilen bilgiler arasında hizmet bedeli de yer alıyor. Taşıt Takas sistemi kullanmanın bedeli 15 TL olacaak. Alınan hizmetin bedeli satış sonrası EFT ile gönderilecek olan satış ücreti üzerinden düşülecek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı