Teknoloji

İlk Yerli Uçan Araba Cezeri, Teknofest 2019’a Getirildi

Her yıl düzenlenmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen Teknofest, bu yıl da birbirinden ilginç teknolojik yenilikler ile meraklılarının karşısına çıktı. Bu yılki en dikkat çekici ürünlerden biri de Türk yapımı olan ve Cezeri isimli uçan araba. Sibernetik alanın kurucusu sayılan, fizikçi, robot ve matrix ustası bilim adamı İsmail el-Cezeri’den esinlenerek ismi verilen uçan araç, bir ilk olması açısından önem arz etmekte.

İlk yerli uçan araba olma özelliğine sahip araç, Baykar tarafından geliştirildi. Aracın ilginç bir görüntüsünün olması kendisine olan ilgiyi daha da artırdı. Cezeri, son yıllarda dünya çapında üretilen dronelara benzer bir görüntüye sahip. Aynı zamanda otomobil hibriti bir görsel ile uçan araç sınıfına girmekte.

Ülkemiz açısından büyük bir önemi olan yerli araba için çalışmalar devam ederken, Teknofest 2019’da uçan milli araba Cezeri’nin tanıtılması, Türkiye’nin yalnızca karayolunda giden araçlarla ilgilenmediğini göstermiş oldu. Ayrıca Cezeri, hava araçları için de umut verici bir adım olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Nasıl Çalışmakta?

Yerli uçan otomobil Cezeri, birbirinden bağımsız 4 pervane ile çalışmakta. Böylece bir drone mantığına sahip olan araç, yolcu kabinini taşıyabilmekte. Baykar firmasından gelen bilgiye göre araç nihai bir şekle sahip değil. Yalnızca 9 aydır üzerinde çalışılarak görücüye çıkarılan araç, yalnızca bir prototip olma özelliğini taşımakta.

Cezeri projesinin yöneticisi olan Ozan Yağcı, şehir içi taşımacılık için otomobilin öneminden bahsederken, uçan araba sektöründe de dünya çapında yer alabileceklerini ifadelerine ekledi. AA’ya açıklama yapan Yağcı, bu aracı geliştirmek için yollarının uzun olduğunun farkında olduklarını, ancak zamanla çok daha iyisini yapabileceklerini söyledi.

Kaç Yolcu Taşıyor? Havada Ne Kadar Kalıyor?

Ozan Yağcı, yerli uçan otomobil Cezeri’nin yalnızca yolcu taşıma amaçlı olmayacağını belirterek, kargo sektöründe de kullanılabileceğinin altını çizdi. Cezeri için, bugünün değil yarının teknolojisi ifadelerini kullandı.

İlk milli uçan otomobil Cezeri’nin şu anki kapasitesi düşük. Yalnızca bir yolcunun taşınabildiği uçan araba, bir saatten az bir süre havada kalabilmekte. Projenin yalnızca bir ilk örnek olması, elbette ileriki zamanlarda aracın hem yolcu hem de zaman kapasitesinin geliştirilebileceği konusunda ümit vermekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı