Teknoloji

İmei Nedir?

İmei kodu, cihazın aslında kimliği gibi bir şeydir, zira telefonun uluslararası yasal sayılması adına kişilerin telefonlarının Uluslararası Mobil Cihaz Koduna sahip olması gerekmektedir. Her bir GSM firması, telefonu üretim aşamasında İmie numarası üretmektedir. Bu numaralar, tıpkı kişilerin kimlik numarası gibidir ve her biri kendine özel bir kod sistemine sahiptir. Bu numaraların hepsi tek bir telefondan oluşur ve birbirinden farklı 15 rakamın bir araya gelmesiyle belirlenir. Her kod, tek bir telefona ait olacak şekilde belirlenmektedir. Fakat günümüzde İmei kodu kopyalanarak iki farklı telefon kodu haline getirilmektedir. Kişiler İmei kodunu öğrenmek için kare sıfır altı kare numarasını tuşlayarak telefonlarının İmei numarasını öğrenebilirler. Kısaca kişiler, mobil cihazlarının orjinal olup olmadığını bu numara üzerinden öğrenebilirler.

İmei Kayıt Ücreti Nedir?

İmei kayıt ücreti kişilerin yurtdışından telefon alması durumunda ödenmektedir. Bu durum şu şekilde gerçekleşmektedir, pasaport ile yurtdışı yolculuğu yapacak olan kişiler dönüşte telefon alarak 120 güne kadar telefonlarını kullanabilirler. Bununla beraber kişiler, pasaport ile birlikte İmei kayıt ücretini ödeyerek telefonlarını açtırabilirler. Eğer bu para ödenip, pasaporta kayıt edilmezse kişilerin telefonları 120 gün içerisinde kullanıma kapatılmaktadır.

İmei Sorgulaması Nedir?

İnternet üzerinden, İmei sorgulaması yapacak olan kişiler e- Devlet üzerinden online olarak sorgulama işleminde bulunabilirler. E- Devlet hesabına giriş yapacak olan kişiler kimlik numarası ve e- Devlet şifresiyle giriş yapabilirsiniz. Bununla beraber online bankacılık üzerinden de giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üzerinden İmei sorgulama seçeneğine giriş yapabilirsiniz veya https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama üzerinden İmei bilgilerinizi görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı