Teknoloji

Instagram Bazı Hassas İçeriğe Sahip Paylaşımlara Sınırlama Getiriyor

Corona virüsün yaygınlaştığı bu dönemde yaygınlaşan bir başka şey de corona virüsle ilgili paylaşılan bazı hassas içerikli internet paylaşımları. Bu paylaşımlara karşı birçok sosyal medya şirketleri savaş açmış durumda. Bunlardan biri de Instagram. Instagram bu sefer corona virüs haricinde bazı hassas içerikleri önümüzdeki günlerde sınırlama yoluna gideceğini açıkladı.

Hassas içeriklere karşı ciddi bir tutum sergilediğini her fırsatta belirten Instagram’ın bu tutumu her kullanıcısına eşit oranda gösterdiğini söylemek biraz zor. Çünkü bazı yüksek takipçili İnstagram kullanıcıları paylaştığı bazı postlar veya hikayeler sonrası yedikleri engellerin ardından başka kullanıcıların paylaşımlarını göstererek Instagram’ın çifte standart uyguladığını söyleyip bu durumu sık sık dile getirmişlerdir.

Instagram Hangi İçeriklere Sınırlama Getirecek?

Instagram’ın yaptığı açıklama sonrası hangi hassas içerikleri sınırlandıracağı konusunda net bir bilgi yok. Ancak tahmin edildiğine göre iş yeri sayfaları ile ilgili ve yetişkin içeriklerle ilgili bazı sınırlamaların gelmesi bekleniyor.

Instagram tersine uzmanlık mühendisi Jane Manchun Wong yeni gelecek hassas içerik özelliğinin varsayılan olarak yani açık olarak geleceğini vurguladı. Yani isteyen bu kullanıcı bu özelliği Instagram’ın ayarlar kısmından kapatabilecek. Bu hassas içerikleri görmek üzere yapılan ayarlar sırasında Instagram kullanıcısına bir onay penceresi açılıyor. Kullanıcı bu pencereyi onaylaması halinde hassas içerik engelini kaldırmış oluyor. Daha önce de bilindiği üzere Instagram, corona virüsün yaygınlaşmasından sonra salgınla ilgili paylaşımlar konusunda daha hassas olacağını kullanıcılarıyla ve dünya kamuoyuyla paylaşmıştı. Instagram, bu önlemler kapsamında corona virüsle alakalı paylaşımları daha yakında takip edip algoritmasını buna göre değiştirebileceğini belirtmişti. Geliştirilebilecek algoritmalar sayesinde corona virüsle ilgili yapılacak hassas paylaşımlar herhangi bir insani kontrole gerek kalmadan sistem tarafından otomatik olarak kaldırılabilecek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı