Teknoloji

Intel Çevreyi Düşünerek Daha Sürdürülebilir Bilgisayarlar İçin Harekete Geçecek

Dünya çapında çalışmaları ile tanınan işlemci üreticisi konumunda bulunan Intel son dönemlerde kendisine yeni bir hedef belirlediğini açıkladı. Daha uzun vadeli hizmet veren, enerji verimliliği sağlayan sürdürülebilir bilgisayarlar üretebilmek için harekete geçtiğini belirtti. Bu süreçte firma salınım miktarını azaltmanın peşinde olduğunu dile getirdi.

Son dönemlerde Intel AMD karşısında bazı sıkıntılar yaşamaya başladı. Ancak tüm zorluklara rağmen işlemci pazarı içerisinde hala en iyi seviyede olduğu biliniyor. Kendisine 2030 yılına kadar önemli hedefler koyan şirketin bu süreç içerisinde çevreye olan etkilerini azaltmak adına birtakım çalışmalar yapması da bekleniyor. Bununla birlikte RISE stratejisine uygun bir sürdürülebilirlik hedeflendiği belirtildi.

Çevreye Daha Duyarlı Çalışmalar Yapılacak

Intel tarafından yeni hedefler konusunda bir plan hazırlandı. Bu plan içerisinde daha sürdürülebilir ve enerji verimliliği bakımından yüksek bilgisayarların üretileceğine yer veriliyor. Bununla birlikte bilgisayarların karbon salınımı ile su israfı konusunda da engelleyici olması ve üretimlerde bu süreçlere dikkat edilmesi planlanıyor.

Fikir son derece başarılı bir fikir olarak ifade edilmesine rağmen son dönemlerde bunun nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir çalışmanın bulunmadığı ifade ediliyor. Şirket tarafından konu hakkında yapılan açıklamalar çerçevesinde bu sürdürülebilirlik çalışmasının aslında sadece belirli olan ürün gamları için geçerli olmasının planlandığı da öğrenildi. İlerleyen dönemlerde ilgi görmesi halinde ise daha farklı tasarım ve ürünlerle birlikte kullanıcılara yansıması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı