Teknoloji

Intel, Ice Lake İşlemcilerde Apple’a Ayrıcalık Tanıyor

Intel’in ARK listesinde yapmış olduğu bir değişiklik, çoğu akıllı telefon üreticisi tarafından kullanılan 10. Nesil Ice Lake mobil işlemcilerinin Apple’a özel hale getirildiği şeklinde yorumlandı. Intel, iki 10. Nesil Ice Lake mobil işlemcisini, Ice Lake listesinden çıkarıp bu işlemcilerin yerine MacBook Pro’da kullanılan iki işlemci modelini ekledi.

Diğer ileri teknoloji üreticilerine göre kendi parçalarının önemli bir kısmını kendi üreten Apple işlemci üretiminde de önemli adımlar atıyor. Öyle ki çıkan söylentilere göre Apple ARM tabanlı bir işlemcisini önümüzdeki sene tanıtacak. Fakat elde edilen yeni bilgiler Apple’ın işlemci üretimini biraz daha erteleyip Intel ile olan iş birliğini bir süre daha devam ettireceği yönünde.

Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde Intel’İn mobil işlemci listesinde yaptığı değişiklik büyük dikkat çekti. Intel, Ice Lake işlemcilerin bulunduğu listeden Core i7-1068G7 ve Core i5-1038G7 işlemcilerini hiçbir açıklama yapmaksızın birden kaldırdı. Bu iki işlemcinin yerine ise Core i7-1068NG7 ve Core i5-1038NG67 numaralı işlemcileri ekledi.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, işlemcilerin yapı numarasında bulunan ”N” harfi. Intel’in Apple için ürettiği işlemcilerin yapı numarasında da bulunan “N” harfi bu işlemcilerin Apple’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı 13 inç MacBook Pro’larda kullanılacağına işaret ediyor. Bu durum da gösteriyor ki Intel, Core i7-1068NG7 ve Core i5-1038NG67 işlemcilerini Apple için özel bir hale getirmiş durumda.

Ünlü işlemci üreticisinin kendi ARK listesinde yaptığı bu değişiklik Apple’a ayrıcalık tanındığını neredeyse açıkça ortaya koyuyor. Böylece ARM tabanlı işlemci üretimine başlamayı planlayan Apple’ın bu projesini şimdilik rafa kaldıracağı ve Intel işlemcilerini bir süre daha tercih edeceği tahmin ediliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı