Teknoloji

Intel Toplu Taşıma Uygulamasını İddia Edildiği Gibi Sonunda Satın Aldı!

Teknoloji devlerinden birisi olarak ifade edilen Intel, toplu taşıma uygulaması olan Moovit şirketini bünyesini katacağı yönünde haberlerle gündeme gelmişti. Bu süreçte atılan adımlar çerçevesinde iddialar gerçek oldu ve şirketi bünyesine kattığı ifade edildi. Alım işlemi toplam 900 milyon dolara tamamlandı.

Moovit uygulaması İsrail merkezli bir şirketin bünyesinden çıktı. Pek çok kişi tarafından kullanılan toplu taşıma uygulamasının 102 farklı ülkede 800 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığı belirlendi. Moovit hizmet kapsamı içerisinde gerçek zamanlı seyahat haritalaması ve planlaması için toplu taşıma operatörlerinden gelen bilgilerle birlikte birleştirilmesi sonucunda oluşturuluyor.

Satın Alma İşlemi Tamamlandı

Intel daha önceki dönemlerde de İsrail merkezli diğer bir şirket olan Mobileye’ı satın almıştı. 2017 yılında şirket 15,3 milyar dolara satın alınmıştı. Bu iki uygulamanın bundan sonraki dönemlerde tüketici talebini anlamak ve trafik modellerine bakılarak tahmini teknolojilerini geliştirmek için kullanılacağı öğrenildi.

Moovit en başta Tranzmate olarak adlandırılmıştı. 2012 yılında İsrail’de bir girişim olarak kurulan şirketin fonunda 3,5 milyon dolar toparlandı. Moovit bundan sonraki süreçte bağımsız bir yan kuruluş olarak çalışmalarını devam ettirecek. Daha önce Waze ve Uber gibi markalarda olduğu gibi kendi marka ve ortaklıklarını korumalarına imkan tanınacak. 900 milyon dolar karşılığında gerçekleştirilen satın almanın bundan sonraki dönemde nasıl ilerleyeceği de merak konusu oldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı