Teknoloji

Intel’in 10. Nesil İşlemcisinin Benchmark Sonuçları Açıklanıyor!

Son günlerde en büyük rakibi olan AMD’nin çok fazla gerisinde kalan Intel’in yeni 10. nesil Xeon işlemcisiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İşlemcinin özellikleri ile benchmark sonuçları belli oldu.

Dünyanın dev yarı iletken üreticisi olan Intel, geride kalan haftada dünyanın en hızlı masaüstü işlemcisi i9-10900K’yı ve diğer S serisi işlemcilerini tanıtımını yapmıştı. Bu defa Intel’in masaüstü bileşenleri için olan 10. nesil olan Xeon W-10885M amiral gemisi işlemcisi, özellikleri ile benchmark sonuçlarıyla bir defa daha ortaya çıkmış oldu.

Bugüne kadar, Intel’in amiral gemisi olan Xeon W-10885M ve Xeon W-10855M hakkında haberleri yakından takip etmiştik. İşlemciler; ECC bellek desteği ile, Intel vPro platform uygunluğu ile, Intel kararlı görüntü platformu programı ile ve Intel güvenilir yürütme teknolojisi gibi bir dizi geliştirmelere de sahip olacağı öngörülüyor. Bu özelliklerden bir kaçı söz konusu bileşenler için gerekli olacak ve Xeon serisi bu noktada özellikle devreye giriyor.

Xeon W-10885M’in benchmark sonuçları şu şekildedir.
Intel Xeon W-10885M’de 8 çekirdek olacak ve 16 iş parçacığı bulunacak. Hız aşırtması 2,4 GHz olarak kaydedilirken, kartın uygun sıcaklıkta faaliyet göstereceği frekans 5,3 GHz olarak belirtildi. CPU 16 MB L3 önbelleğe sahip olan ve büyük ihtimalle Core i9, 45W’yi koruyabilir. Intel Xeon ile Core CPU’ların özellikleri neredeyse aynı olduğu için performansları da benzer olacaktır.

6 çekirdekli olan Xeon W-10855M ise 12 MB önbelleği mevcut ve 12 iş parçacığı barındırıyor.

Bahsedilen CPU, Core tabanlı i7-10750H’ye benzemektedir ve 45W TDP modellemesine sahip olacak 5.1 GHz’e kadar hızlı olacağı söyleniyor.Benchmark’ın sonuçlarından bahsedecek olursak , söz konusu olan CPU, 3DMark Firestrike Physics ve 3DMark Time Spy CPU testlerinden sırayla 21687 ve 9145 puanlarını aldı.Bu sonuçlar, Intel Xeon W-10885M’nin AMD’nin amiral gemisi olan Renoir işlemcisi AMD Ryzen 9 4900HS’ten bir tık daha hızlı olduğunu göstermektedir.

Rekabet bakımından inceleyecek olursak, Intel Xeon W mobilite yongaları, Ryzen Pro serisinin şimdiki yüksek performanslı seçeneklere ya da ECC bellek desteğine sahip olmadığını da hesaba katarsak AMD tarafından bir tehtitin olmadığını söyleyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı