Teknoloji

İnternet Bağımlılığını Yenmek İçin Neler Yapılabilir?

İnterneti istediğinizden daha sık kullanırsanız, İnternet bağımlılığının nasıl üstesinden gelineceğini öğrenmekten faydalanabilirsiniz.

İnternet’in öğrenmek, eski arkadaşlarla bağlantı kurmak ve hatta işinizi kurmak için mükemmel bir kaynak olduğuna katılıyorum. Ancak, kişisel gelişim için kullanmak ile aşırı kullanmak arasında ince bir çizgi var. Aşırı İnternet kullanımı size ve sevdiklerinize zarar verebilir. İnternet bağımlılığının ne olduğuna ve bunun üstesinden gelmek için nasıl çalışabileceğinize daha yakından bakalım.

İnternet Bağımlılığı Nedir?

İnternet bağımlılığı, sürekli çalışmak, mesajlaşmak veya sosyal medyayı kontrol etmek için İnternet’i kullanmaya bağımlı olduğunuz zamandır. Önceliklerdeki bu bozulma, bağımlılık yapan bir ilaçla karşılaştırılabilir. İş performansınızı, sağlığınızı, başkalarıyla ilişki kurma şeklinizi, uyku düzeninizi ve stresi nasıl yönettiğinizi etkileyebilir.

İnternet bağımlılığını önlemek

İnternet Bağımlılığı Kurtarma

İnternet bağımlılığının nasıl üstesinden gelineceğini öğrenmek, bir alkol bağımlılığının veya uyuşturucu arzusunun üstesinden gelmeye benzer; Başka bir deyişle, bu ciddi bir iştir. Çözümlenmezse, yaşamınızın tüm yönlerini etkileyebilir ve birçok bakımdan sahip olmanız gereken yaşamı sizi sorar.

Bir Sorunun Olduğunu Kabul Et

Bir bilgisayar bağımlılığınız olduğunu kabul etmek cesaret ister. Her ne kadar bağımlılık yapıcı bir ilaç olmasa da, İnternet bağımlılığı aşırı ilaç kullanımında yaşanan aynı inkarla ortaya çıkıyor. Bu en zor adım olsa da, sorunu çözme yolunda ilk adımdır. Dürüst olduğun için bir sorunun olduğunu dile getirerek zihnine açıklık getirirsin. Bu dürüstlük, İnternet davranışlarınızın ne kadar sağlıksız olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Bir Sorumluluk Ortağı Bulun veya Terapi Arayın

Teknoloji bağımlılığınızı kendinize kabul ettikten sonra, problemlerinizi paylaşacağınız bir arkadaş, aile üyesi veya güvendiğiniz bir terapist bulmalısınız. Bu süre zarfında, duygusal çevrimiçi sık sık çevrimiçi olmak için tetikleyenler canlı detayları iletişim kurun. Bağımlılığınızı başkasıyla paylaştığınızda, davranış hedefleri belirlerken sizi haberdar ederek sorumlu kalmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda bir rahatlık kaynağı olabilirler, böylece bunu yalnız başınıza geçiriyormuş gibi hissetmezsiniz. İlişkilerinizi tersine çevirmek ve bağımlılık zorunluluklarından kurtulmak için İnternet bağımlılığı tedavisine veya bilişsel davranışçı terapiye ihtiyacınız olabilir.

Bilgisayarınızı ve Akıllı Telefon Kullanımınızı Sınırlandırın

Ardından, davranışlarınızı değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu internet kullanımınızı kontrol altına almaktır. Göstermek için bir mutfak zamanlayıcı kullanın ve ağ oturumunuzu sınırlandırmak için 30 dakika boyunca ayarlayın. Bu zamanlayıcı çaldığında, kalkın ve bilgisayarınızın akıllı telefonundan veya video oyunundan uzaklaşın.

Bir zamanlayıcı ayarlamak, kullanımınızı sınırlandırmanıza ve daha önemli çabalar için sizi kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Bilgisayarınızın kullanımını ağ oturumu tercihlerini ayarlayarak veya ebeveyn kontrol yazılımını kullanarak da sınırlayabilirsiniz. Bu yazılım esasen çocuklar için olsa da, bilgisayar kullanımınızı sınırlamak için yazılımı da – özellikle bir aile veya arkadaşın yardımıyla – kullanabilirsiniz.

İletişim Modellerini Değiştir

Arkadaşlarınız ve ailenizle çevrimiçi olarak mesajlaşmak için zaman harcamak yerine, uygunsa şahsen buluşmak için bir zaman belirleyin. Oyun bağımlılığınız olduğunu düşünüyorsanız, dışarıda oynayabileceğiniz oyunların yerine çevrimdışı veya İnternet oyunlarını kullanmayı deneyin. İletişim modellerinizi değiştirdikçe, çevrimiçi olma ihtiyacınızı azaltırsınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı