Teknoloji

İnternet Güvenliği İçin Şifre Oluşturma Rehberi

İnternetin yaygın olarak kullanımı ile birlikte internet eğlenceden ticarete kadar pek çok alanı içine alan önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmakta. Yapılan son araştırmalara göre dünya nüfusunun büyük bir kısmı internet kullanıyor ve her geçen gün artan internet imkânları ile birlikte internet uygulamaları ya da sitelerin sayısı da artış gösteriyor. Bu durumda ise herhangi bir güvenlik sorunu oluşmaması için güvenli şifre oluşturma kullanıcılar için hayati önem taşıyor.

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Herhangi bir üyeliğinizi ya da kart bilgilerinizin çalınmasına şifrenize ulaşarak art niyetli kimseler sahip olabilmektedir. Bunun için genelde 3 ana yöntem uygulanmaktadır. Daha önceden ele geçirilmiş olan veritabanları insanların sıklıkla kullandıkları şifrelere ulaşmakta yardımcı olur. Bu veritabanlarına bakıldığı esasında pek çok kişinin aynı şifreleri ya da kombinasyonları kullandığı görülmektedir. Bu kombinasyonlar sayesinde şifreler kolay bir şekilde elde edilmektedir.

Diğer bir kullanıcı ele geçirme yöntemi de daha karmaşık bir yapıda işleyen olası harf ya da rakam kombinasyonlarının farklı programlar ile denenmesinden ibarettir. Şifredeki belirli harfler ya da rakamlar biliniyorsa, bu tür programlar olası tüm şifreleri kolayca ortaya çıkarırlar ve bu da kullanıcı hesabının ele geçirilmesine neden olur.

Son yöntem ise yukarıdaki iki yöntemi birleştirerek hem olası şifreleri hem de onların kombinasyonlarını alarak farklı şifreleri ortaya çıkararak hesapların ele geçirilmesini sağlıyor.

Bu bilgiler ışığında hesap ele geçirmek esasında son derece kolay bir hale geliyor. Hangi hesabınız için olursa olsun, art niyetli kimselere karşı koruma sağlamak için bu yüzden güvenli şifre oluşturma adımları takip etmeniz gerekir. Bu kapsamda kombinasyonların yanıt veremeyecekleri ve aynı anda harf, rakam ve sembollerden oluşan şifreleri mutlaka kullanmalısınız. Örneğin kullandığınız şifre “İstanbul” ise bu şifrenin kırılması sandığınızdan çok daha kolaydır. Fakat bu şifreyi “İstan34bul?” şeklinde yaptığınızda kırılması oldukça zor olacaktır.

Aynı zamanda şifrenizi kendi bilgisayarınızda dahi tarayıcının kaydetmesine izin vermeyerek güvenliğinizi daha da arttırabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı