Teknoloji

İnternet Hızı Ölçme Programı

İnternet çağında bağlantı hızının önemi tartışılmayacak kadar büyük bir yere sahiptir. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojinin bu yönde evrilmesi interneti hayatın temel şartları arasına almıştır. İnternet geçmişten bugüne olduğu yerde hiç kalmadan çeşitli gelişmeler göstermiştir. Bu gelişmelerin sonucunda bugünkü son halini almış ve yüksek hızlı alt yapılar ile karşımıza çıkmıştır. Adsl, hiper, fiber olmak üzeri bir çok internet alt yapı çeşidi bulunmaktadır. Bu alt yapı çeşitleri arasında fiber internet diğer internet alt yapı sistemlerine göre oldukça yüksek hızda veri akışı sağlamaktadır.

Programla İnternet Hızı Ölçme

İnternet hızınızı online olarak bir tarayıcı üzerinden veya bilgisayarınıza kuracağınız bir program yardımı ile ölçebilirsiniz. Fakat bilgisayara program kurmak pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Bunun sebebi ise internet hızını ölçmenin en pratik yolunun tarayıcı üzerinden yapılan ölçümler olduğu bilinmektedir. İnternet hızı ölçümünde karşımıza üç farklı terim çıkmaktadır.

Mbps

Megabit per second kelimlerinin baş harflerinden oluşan mbps kelimesi saniye başına megabit olarak türkçeye çevrilmektedir. İnternet hızı ölçüm birimi olarak kullanılır. Bu terim sizin saniye başına yaptığınız indirme ve yükleme miktarını gösterir.

Download

İndirme anlamına gelen bu kelime internet üzerinden dosya indirme hızınızı belirtir. Download hızı ne kadar yüksek olursa o kadar yükse hızda veri indirebilirsiniz. Download hızına etki eden bir çok etken vardır. Fakat yüksek hızda bir indirme yapmak için internet download manager kurabilirsiniz.

Upload

Yükleme anlamına gelen bu kelime kişisel bilgisayarınızda bulunan dosya ve klasörlerin internette bir ortama yüklenmesidir. Bu yükleme sırasında saniye başına megabit gönderimi ile upload hızınızı öğrenebilirsiniz. Upload hızı ülkemizde download hızına göre düşüklük göstermektedir.

Online İnternet Hızı Ölçmenizi Sağlayan Siteler

İnternet hızınızı ölçmek için kullanabileceğiniz çok fazla site bulunmaktadır. Siteler arasında ki ölçümlerde ciddi farklar bulunmaz. Fakat ben size doğrulu kanıtlanmış en iyi üç siteyi paylaşacağım;

  1.  Speed Test
  2. Türk Telekom
  3. Hız Testi

Bu siteler aracılığı ile online olarak internet hız testi yapabilirsiniz. En iyi internet hızı ölçme programı sizin için bunlardan birisi olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı