Teknoloji

İnternet Hızım Çok Düştü

İyi bir internet hızına sahip iken internet hızının düşmesi genellikle alt yapı çalışmaları ile alakalı bir durumdur. Öncelikle mahallenizde veya telefon ana hattında bir çalışma yapılıp yapılmadığını, servis sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekir. İnternet hızının bir anda düşmesi wifi şifrenizin birileri tarafından öğrenildiği anlamına da gelebilir. Komşularınız tarafından wifi şifresi öğrenildiğinde yapılan download ve upload veri akışının artması internet hızını düşürecektir. Bu sebepten wifi şifrenizi başkaları ile paylaşmamanız ve insanlar tarafından öğrenilmemesi için sağlam bir şifre koymanız oldukça önemlidir.

İnternet Hızım Neden Düşer

İnternet hızının düşmesinde etkili rol oynayan bir diğer faktör ise adil kullanım kotasıdır. Eskiden beri hayatımızda olan adil kullanım kotaları 2019 yılı ile hayatımızdan çıkmıştır. Adil kullanım kotasının kaldırılması internet hızına etki eden en önemli faktörün ortadan kalması anlamına gelir. Adil kullanım kotaları internet servis sağlayıcınız tarafından size bildirilen ve bu limitin üstüne çıkmanız durumunda internet hızının yavaşlatılmasına sebep olan bir durumdu.

Alt Yapı Çalışmaları

Bölgenizde bulunan telefon kablolarının yıpranması ve alt yapıların değiştirilmesi anlık olarak interenet kopmalarına ve internet hız düşümlerine sebep olabilmektedir. Bu durumu sorgulamak için türk telekom internet sitesinden mahallenizde çalışma olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bazen farklı alanlarda yapılan alt yapı çalışmaları sonucunda mahallenizde bulunan internet alt yapısına zarar verilebiliyor. Örnek vermek gerekirse kanalizasyon çalışması sırasında mahallenizde ki internet kablolarına yanlışlıkla zarar verilebilir.

Bilgisayarınızın Zombie Olması

İnternet ağınıza bağlı bilgisayar veya herhangi bir cihazın zararlı yazılımlar tarafından ele geçirilerek zombie olma ihtimali az da olsa her zaman olan bir ihtimaldir. İnternetten bilgisayarınıza bulaşan bir virüs sonucunda arka planda bilgisayarınız bir çok işlem yapabilir. Bu işlemler arasında reklamlara tıklamak, ddos saldırısı yapmak, resim video paylaşmak, kişisel bilgilerinizi çalmak gibi bir çok tehlikeli işlem yapılabilir.

Download veya Upload Yapılıyor Olması

İnternete bağlı bir kişi tarafından indirme yapılıyor ve siz aynı internet ağına bağlı iseniz sizinde internet hızınız düşecektir. İnternet hızını etkileyen önemli bir faktördür. Bu durumda internet hızını modem arayüzünden cihazlar arasında eşit paylaştıra bilir veya download yapan kişinin bağlantı hızını düşürebilirsiniz. Modem arayüzden diğer cihazların internet hızını düşürmek oldukça basit bir yöntemdir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı