Teknoloji

İnternet Hızım Çok Yavaş

Hayatımızın her alanına dahil olan internet kullanımı gün geçtikçe daha yaygın hale gelmeye başlıyor. İnternet kullanımı bizim haber almamızı, video izlememizi, film izlememizi, araştırma yapmamızı, sosyal medyada gezinmemizi ve daha bir çok şeyi doğrudan etkilen bir durumdur. Gelişen teknoloji ve akıllı cihazlar internet üzerine bulunan belgelerin boyutlarının büyümesine sebep olmuştur. İnternet üzerinde var olan belgeler eski belgelere göre çok yüksek boyutlara ulaşmış ve ulaşmaya devam eder bir haldedir. Örneği eskiden düşük çözünürlük kalitesi ile çekilen bir fotografın boyutu maksimum 1 mb iken şuan kaliteli bir akıllı telefon ile çekilen fotografın boyutu 5mb üstünde bir yer kaplıyor. Durum bu şekilde olunca internet hızının önemi büyük ölçüde artmış durumdadır.

Neden İnternet Hızım Çok Yavaş

İnternet hızınızın yavaş olmasının temel de 3 sebebi vardır. Bunlardan birincisi servis sağlayıcınız tarafından size gönderilen internet hızının yavaş olması, bu durumda bu sorunu paketinizi yükselterek çözebilirsiniz. İkincisi alt yapı sorunu, bu sorun insanların sık karşılaştığı bir sorundur. Servis sağlayıcınız tarafından yüksek veri hızı gönderilmiş olsa dahi alt yapınızın desteklememesinden kaynaklı bir sorun oluşur ve internet hızınızda ciddi düşüşler yaşanır. Üçüncü ve son sebep ise internete bağlandığınız aygıtlarda bir sıkıntı olabilir. Örneğin bilgisayarınız da zararlı bir yazılım olabilir veya bir botnet sistemine bağlanmış olabilirsiniz. Bu üç ana sebep sonucunda internet hızınızda yavaşlama olabilir.

İnternet Nasıl Hızlandırılır

Öncelikle sorunun kaynağı bulunmalıdır. Yukarı da bahsettiğimiz sorunlardan hangisini yaşadığınızı belirlediğiniz de sorunu ona göre çözmelisiniz. Evinize gelen internet hızı yüksek ve alt yapınızda bir sorun yok fakat bilgisayarınızda olan internet hızının yavaş olması durumunda bilgisayarınızda kurulu olan programları acilen kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda evde ki bir çok işi interneti sizden daha hızlı kullanıyor ve bilgisayarda bir problem varsa bilgisayarınızda zararlı yazılımlar olabilir wifi kartında bir sıkıntı oluşmuş olabilir.

Öncelikle internet hızınızı arttırmak için modeminizi evin merkezi bir konumuna alabilirsiniz. Sonra evinize genel internet ana hat kablosunda ekler varsa bu ekleri kopartarak ek olmayan tek bir parçadan internet akışını sağlamaya çalışabilrisiniz. Aksi halde ek olan kablolarda hız ve bağlantı problemi mutlaka olacaktır.

Bilgisayarınızı güncelleyin ve zararlı yazılımları bilgisayarınızdan kaldırın. Arka planda internet kullanımını arttıran programlar açık olabilir ve siz bunların çalıştığının farkına varmaya bilirsiniz. Bu durumda görev yöneticisini çalıştırarak bilgisayarınızda çalışan programlar listesini inceleyin ve network kullanımı yüksek olan program sizin açtığınız bir uygulama değil ise mutlaka kapatın.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı