Teknoloji

İnternet Hızım Kaç Mbps?

İnternet hızımız bir çok faktöre göre değişiklik gösterir. İnternet hız ölçümü birimi olarak mbps kullanılır. Zaman zaman internet hızımızı ölçmek için bir çok hız ölçme aracı kullanabiliriz. İnternet hızı online olarak tarayıcı üzerinden ölçülebilir. Bu sebeple internet hızınızı öğrenmek oldukça kolaydır. İnternet hızı servis sağlayıcıların gönderdikleri hız ve sizin alt yapınızın kaldırdığı hızdan yüksek olamaz. Bu sebepten internet hızı dış faktörlere göre belirlenen bir durumdur.

İnterneti Yavaşlatan Yazılımlar

İnternet hızınızı kullandığınız bilgisayar veya mobil bir telefon da açık olan bir uygulama yavaşlata bilmektedir. Bilgisayarınıza veya cep telefonunuza bulaşmış olan bir trojen arka planda bazı çalışmalar yapabilir ve sizin internet hızınızı yavaşlata bilir. Bu sebepten görev yöneticisinden arka planda açık olan uygulamaları ara sıra kontrol etmelisiniz.

İnternet hızının yavaşlamasına en çok etkisi olan zararlı yazılım tarayıcı dizaynını bozan ve tarayıcı arama motorlarını değiştirip bol reklam yerleşimi yapan yazılımlardır. Bu yazılımlar sizin arama motorunu değiştirmenize izin vermez ve arama motorunuzu daha önce hiç duymadığınız farklı bir arama motoru ile değiştirir. Bunun sonucunda yaptığınız her arama her taraftan reklamlar çıkar ve bu durum internetinizi oldukça yavaşlatır. Aynı zamanda güvenli internet gezintisi yapmanızın önüne geçer.

İnternet Hızı Ölçüm Araçları

İnternet hızınızı hem masaüstü programları, hem online olarak hemde mobil uygulamalar yükleyerek ölçe bilirsiniz. Çok sık bir şekilde internet hızı ölçümü yapmanıza gerek olmadığı için program kurmak pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. İnternet hızı ölçen programlar son zamanlar oldukça popülerliğini yitirmiştir. Tarayıcıların gelişmesi ile bir çok oyun ve işlem artık tarayıcılar üzerinden yapılmaktadır. Bir program kullanmadan online olarak internet hız testi yapmak için bu sitelere gidebilirsiniz;

  1. Check Internet Speed – Speedcheck.org
  2. İnternet Hızınızı D-Smart ile Test Edin
  3. Speed Test – Most Accurate Online Broadband Speed Test

Telefondan İnternet Hız Testi Yapma

Telefon tarayıcıları bilgisayarda bulunan tarayıcılara göre daha az işlem yapabilmektedir. Bu sebepten online hız testi telefon üzerinden yapmak yerine telefonunuza uygulama kurabilirsiniz. Zararsız ve kurması oldukça basittir ve kesin sonuç vermektedir.

Android İçin İnternet Hız Testi

Android cihazlar için speed test yapmak isteyen kişilerin kullanacağı çok fazla program bulunmaktadır. Bunlar arasında en güvenilir olanları;

  1. Speedtest by Ookla
  2. Speedtest
  3. Orjinal İnternet Hız Testi
  4. BTK Hız Testi

İos İçin İnternet Hız Testi

Bir iphone cihazınız varsa ve internet hız testi yapmak istiyorsanız, safari kullanmadan app store üzerinden bu programlardan herhangi birini kullanarak internet hız testi yapabilirsiniz.

  1. Speedtest by Ookla, Ookla
  2. Internet Hız Testi, Spring Tech Co., Ltd.
  3. nPerf internet speed test, nPerf SAS

İos, android ve windows için internet hız testi araçlarını yukarıdaki linklerden indirebilir veya tarayıcı üzerinden açarak online hız testi yaparak internet hızım kaç mbps sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı