Teknoloji

İnternet Hızım Neden Yavaş

İnternet hızı dış ve iç olmak üzere bir çok faktöre bağlıdır. Bağlı olduğu ilk faktör internet servis sağlayıcısından kaynaklanmaktadır. İnternet hizmeti aldığınız firma tarafından gönderilen hızı alt yapınızın desteklemesi oldukça önemlidir. Alt yapınızın desteklediği internet hızı ne kadarsa o kadar hızlı internet kullanabilirsiniz.  Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan fiber kablo sayesinde alt yapımız güçlenmiş ve fiber internet kampanyaları her geçen gün artmıştır. Fiber internet ile bağlantı hızınızda kopma olmadan yüksek hızda internet kullanabilirsiniz.

İnternet Hızını Yavaşlatan Faktörler

İnternet hızınızın yavaş olması wifi kartınızdan veya bilgisayarınızda yüklü programlardan dolayı olabilir. Aynı zamanda internet hızınızın telefonda düşük olmamasının sebebi telefonuzda yüklü olan bir programdan kaynaklana bilir. Telefonlar internet üzerinde bulunan dosyaları minimanize ederek boyutlarını küçültür ve düşük internet hızında bile daha aktif internet kullanabilmenizi sağlar. Gelişen teknoloji ile yayılan amp teknoloji web sitelerin ve web site içerisinde yer alan tüm içeriklerin küçülmesinde etkili rol oynamıştır. Amp destekleyen sitelerde sayfa açılma hızı diğer sitelere oranlar 3 kat daha yüksetir.

Zararlı Yazılımlar

Bilgisayar ve telefonunuza bir şekilde bulaşmış zararlı bir yazılım internet hızınızı etkileye bilir. Çünkü bu yazılımlar arka planda sizlerin telefon ve bilgisayarlarında video izleye bilir, veri paylaşa bilir veya başka sitelere ddos atağı yapabilir. Bu sebepten bilgisayarınızı ve telefonlarınızı güncel tutmalı ve zararlı yazılımlara karşı mücadele eden programları kurmalısınız.

Güç Tasarrufu İnterneti Yavaşlatır Mı?

Akıllı telefonların güç tasarruflu modda kullanılması internet hızını yavaşlatabilir. Bunun çalışma mantığı sarjınızın daha uzun süre size yetebilmesi için telefonunuzda ki bazı özellikler kapanır. Bu sadece ekran ışığı değildir. Arkaplan da çalışan uygulamalar kapatılacağından internet hızınız da bir miktar düşüş olabilir.

İnternet Kablosunda Ek Olursa Hızım Yavaşlar Mı?

Ana hattan gelen internet kablosunda evimizin belli bölgelerinde olması için zaman zaman ek yaptığımız oluyor. Bu ekler bağlantıyı tamamen düşürmez fakat kablo içerisinde ek olması internet hızını doğrudan etkiler. Ekler gelen akımın tam verimli bir şekilde modeme aktarılmasını engelleyeceğinden dolayı verimlilik düşer ve internet hızınız yavaşlar.

İnternet Hızını Yavaşlatan Diğer Faktörler Ve Çözüm Önerileri

İnternet hızınız wifi sinyal kalitesi ile doğrudan alakalıdır. Bu sebepten evinizde bulunan modemin merkezi veya en çok kullanılan yere yakın olması daha iyi olacaktır. Aynı zamanda eski modemleri değiştirmeli veya modem arayüzünden modeminize gelen güncelleştirmeleri yapmalısınız. Model arayüzleri zaman zaman güncellenerek ağınızda oluşan sorunları çözmenizde etkili rol oynar. Kablolu bağlantılar wifi bağlantısına göre daha temiz veri akışı sağlar bu sebepten kablolu olarak bazı yerlerde internetinizi kullana bilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı