Teknoloji

İnternet Hızımı Nasıl Ölçerim ?

Ülkemizde internet hızı bölgelere göre çeşitlik göstermektedir. İnternet hızını doğrudan etkileyen en önemli iki faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden birincisi satın almış olduğunuz internet paketinin desteklediği mbps hızı, ikincisi ise sizin alt yapınızın desteklediği hız. Mbps Nedir yazımıza gitmek için tıklayınız. Bu sebepten internet hızı her bölge de farklılıklar göstermektedir. Eski alt yapısı olan yerlerde internet hızı oldukça düşüktür ve bağlantı sorunları yaşarsınız.

Doğru İnternet Hızı Nasıl Ölçülür

İnternet hızı online olarak ölçüle bilen ve hız birimi olarak mbps kullanılan basit bir sistemdir. İnternet hızı ölçen çok fazla tool bulunmaktadır. Genellikle aynı algoritma ile çalışır ve hız ölçümü yapmak çok basittir. Şimdi size internet hız ölçümü yapabileceğiniz bazı siteleri sıralayacağım. Ayrıca farklı kaynaklara bakmak isterseniz google arama motoruna internet speed test yazabilir veya internet hız testi yazabilir çeşitli kaynaklara ulaşabilirsiniz.

  1. Speedtest by Ookla – The Global Broadband Speed Test
  2. Hız Testi
  3. Türk Telekom Hız Testi
  4. İnternet Hız Testi | Fast.com
  5. Speedtest Custom – Test your internet speeds

Bu liste ile internet hız testinizi dilediğiniz linkten kolaylıkla yapabilirsiniz. Farklı sitelerden hız testi yaparak sonuçların değişmediğini sizde görebilirsiniz.

İnternet Hızına Etki Eden Faktörler

İnternet hızı internet kullanımının artması ile doğrudan etkilenir. Alt yapı ve internet servis sağlayıcısı faktörleri göz ardı edildiğinde ev içinde kullanılan bir internet hızının yavaşlaması internet kullanan kişilere bağlıdır. İnternete çok fazla kişinin bağlanması, fazla download yapılıyor olması, film izleniyor olması gibi işlemler internet hızınızı yavaşlar. İnternet üzerinden yaptığınız tüm işlemler arka planda bir indirme işlemi yapar. İstek gönderdiğiniz siteler size karşılığında bir veri gönderir bu veri akışı verilerin kullandığınız cihaza çekilmesi ile sağlanır. Bu durumu örnek ile açıklamak gerekirse; sosyal medyada gezinen bir kişi sosyal medya üzerinde açtığı her fotografı, her videoyu indirmiş sayılmaktadır. Bu sebeple aynı anda herkes sosyal medya üzerinden video izler veya başka bir işlem yaparsa internet hızınızda yavaşlama görüle bilir. İnternet hız ölçümü yaparak evinize kaç mbps internet geldiğini sizde zaman zaman öğrenmelisiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı