Teknoloji

iOS 13 Ve iPadOS Gizli Özelliklerini Çok Seveceksiniz

WWDC 2019 etkinlikleri ile beraber tanıtılan iOS 13 güncellemesi artık tam sürüm olarak indirilebiliyor. iPadOS ise Apple’ın, iPad modelleri için tanıttığı, yeni işletim sistemi olan ve tanıtıma damga vuran sistem olarak dikkat çekmişti. Destekleyen modeller için indirebilen her iki güncellemede klasik kullanımın dışında, akıllı cihazlarınızı daha iyi kullanmanızı sağlayan küçük gizli özellikler bulunmakta.

Ayarlardan, Web Sayfalarına Kadar Değişen Bir Sistem

Apple’ın gizli silahlarının başında, bataryayı daha iyi kullanabilmek için tasarlanan optimizasyon özelliği geliyor. Bataryanın, rutin olarak ne zaman şarj edildiğini öğrenebildiğiniz özellik sayesinde daha dikkatli kullanılan ve daha uzun ömürlü bir batarya hedeflenmekte. Diğer bir özellik ise web sayfalarını gezerken aşağı ve yukarı doğru kaydırma tuşudur. Siz, sayfanın aşağısını görüntülemek için kaydırdığınızda sağ tarafta beliren kaydırma ikonu, web sayfasını daha hızlı şekilde aşağı veya yukarı yönlü taramanızı kolaylaştırmaktadır.

Yeni iOS ile gelen bir diğer özellik ise dosyalarınızı kolay bir şekilde bulmanız ve bulut sistemine kaydetmenizi sağlamaktadır. Dosyalar kısmından taradığınız dosyaları bir PDF içerisinde kaydedebilir ve iCloud’a kaydederek daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz. iMessage uygulamasında arama yapma özelliği aslında bulunan özelliklerden biriydi, ancak çok kötü bir şekilde arama yapmaktaydı. Yeni iOS 13 ve iPadOS işletim sistemlerinde bu özellik düzeltilmişe benziyor. Artık kelime veya kelime grupları ile geçmiş mesajlarınızda arama yapabiliyoruz.

Sesli Aramayı Denediniz Mi?

Apple, akıllı cihazlar için yeni arama şekillerini de sisteme entegre etmiş görünmekte. Bunlardan biri olan sesli arama özelliği; ayarlar, mesaj, mail gibi arama yapılan birçok özellik ile entegreli biçimde çalışabiliyor. Arama kutucuğunun yanında bulunan mikrofon işaretine bastığınızda, sesli biçimde arama yapabilmektesiniz.

Birçok kişi, resim veya video paylaşırken konum bilgisini de eklemek zorunda kalmaktaydı. Bu sıkıntı yeni iOS için çözülmüş görünmekte. Seçtiğiniz resmin üstünde görünen ayarlar sekmesinden konum bilgisini kapatmak ve sosyal medyada paylaşmak, psikolojik rahatlamaya neden olan özelliklerden biri olarak dikkat çekiyor. Apple için kullanıcıların teşekkür ettiği bir diğer özellik ses seviyesi göstergesine yaptığı değişikliktir. Yeni seviye gösterici çok daha ince ve doğru ses bulunduğunda kaybolan bir özelliğe sahip.

İki SIM Kartına Uyumlu iMessage ve FaceTime

Farkına varılamayan bir diğer özellik ise çift SIM kullananlar için getirilen ve her iki SIM kart için de kullanılabilen iMessage ve FaceTime özellikleridir. (Daha önce tek kart için kullanılabilmekteydi.) Uygulamalar kısmında ise artık kullanmayacağınız bir uygulamayı sola kaydırdıktan sonra, sil seçeneği ile kolayca cihazınızdan kaldırabiliyorsunuz. Cihazınıza, kullanılışı biraz zaman alsa da bir fare imleci ekleyebilirsiniz.

Bu özelliklerin dışında veri sınırlamasını kaldırabilir, web sitesinden kolayca indirme yapabilir ve web sitesinin tam ekran olarak görebilirsiniz. Yeni iOS 13 bu özellikleri ile gerçekten daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacağının sinyallerini veriyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı