Teknoloji

iOS 13, Yeni iPhone’lara Çoklu Kamera Çekimi Getiriyor

iOS 13 ve iPadOS, son iPhone ve iPad kullanıcılarına ön ve arka kameraları ile aynı anda resim ve video çekebilme imkanı verecek.

Apple, yakalanan sesi “şekillendirmek” için birden fazla mikrofondan yararlanmanın mümkün olduğunu söylüyor. Geliştiricileri, uygulamalarına resim içinde resim ve boşluk sesi sağlamak için yeni yeteneklerden yararlanmaya teşvik eder.

Apple, 2011 yılında Mac OS’de Lion X’in oluşturduğu çoklu kameralarla videoların fotoğrafını çekebildi. Ancak, iPhone ve iPad ile hiçbir zaman mümkün olmadı. Bu yıl değişecek.

iOS 13 Kamera

Apple, kamera uygulamalarının aynı anda öne ve arkaya bakan kamera modüllerinden faydalanmalarını sağlayacak yeni API’ler sunuyor. Bu değişikliğin tadını çıkarmak için en son cihazlarından birine ihtiyacınız olacak.

Çoklu Kamera Desteği Bu Sonbaharda iOS’a Geliyor

Çoklu kamera desteğiyle, iPhone’unuzun arkaya bakan kamerasını kullanarak bir sahneyi çekebilecek ve aynı zamanda ilk kez öne bakan selfie kamerasıyla da tepkinizi çekebileceksiniz. Ve yalnızca kaydedilen video ve fotoğraflar değil.

Aynı anda birden fazla kamera ve mikrofondan meta veri, ses ve derinlik yakalayabileceksiniz. Ek olarak, geliştiriciler her iki TrueDepth kamera modülünden de yararlanabilecekler.

Bu, iPhone’un geniş açılı ve telefoto lensleri tarafından yakalanan akışları ayırabileceğiniz anlamına gelir. Fotoğraflar uygulamasında oynatma sırasında aralarında geçiş yapabileceksiniz.

Sınırlamalar Var

Bu özelliklerin keyfini çıkarmak için, Apple’ın en yeni iOS cihazlarından birine ihtiyacınız olacak. Yalnızca iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve 2018 iPad Pro bunları alıyor. Dahası, bununla yapılabileceklerin de sınırları var.

Aynı anda yalnızca belirli bir kamera sensörü kombinasyonu kullanılabilir. Ve istediğiniz zaman yalnızca çoklu kamera örneği çalıştırabilirsiniz. Bu nedenle, çoklu kamera yakalamayı aynı anda birden fazla uygulamada kullanmak imkansızdır.

Örneğin, iPhone XS’de, telefonun arkasındaki çift kameradan ayrı akışlar çekiyorsanız, selfie kamera modülünden de çekemezsiniz.

Benzer şekilde, selfie kamera çekimi yalnızca iPhone’un arkaya bakan kamera modüllerinden birinin geniş açı veya telefoto sensörlerinden birinin görüntüleriyle veya videolarıyla birleştirilebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı