Teknoloji

iOS 14 ile Uygulama İndirmeye Son!

Apple, her sene yeni bir iOS sürümü çıkartıyor. Geçtiğimiz sene eylül ayında çıkan iOS 13, kullanıcılar tarafından pek beğenilmemişti ancak Apple, iOS 14 ile kullanıcılarının kalbini yeniden kazanmaya kararlı.

iOS 13 çıktığından beri, iOS 14’ün özellikleri internette yer almaya başlamıştı. Son olarak iOS 14 ile ilgili ilginç bir özellik ortaya çıktı.

Clips API Sayesinde Uygulamalar İndirilmeden Kullanılabilecek

Apple, internet üzerinden düzenleyeceği WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14’ün duyurusunu da yapacak. Etkinlik öncesinde yeni iOS sürümüyle ilgili detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Buna göre iOS 14’te uygulamaları indirmeden denemek mümkün olacak.

9to5Mac, iOS 14’ün erken yapısına ulaşmayı başardı ve yaptığı incelemelerde, iOS 14’ün App Store’daki uygulamaları indirmeden denemeye imkân sağladığını tespit etti. Bu özellik, iOS 14 ile beraber gelecek “Clips” adındaki yeni API’nin bir parçası.

Clips API’si QR kodla çalışıyor ve uygulamanın kodu taratılınca ekranda görülen kartlar sayesinde uygulamayla etkileşim sağlanıyor.

Bu özellik, geliştiriciler için de iyi bir pazarlama aracına dönüşecek. Clips API sayesinde kullanıcılar, uygulamayı indirmeden önce ekran görüntüsüyle yetinmeyip çok daha fazlasına erişim imkanına ulaşacaklar. Tabii bu API, uygulamanın tamamını kullanmanıza olanak vermeyecek. Uygulamanın bütün özelliklerini görebilmek için, uygulamayı indirmeniz gerekecek.

iOS’un yeni çıkartacağı bu uygulama önizleme özelliği şu anda YouTube, Sony PS 4 İkinci Ekran, OpenTable, DoorDash ve Yelp uygulamaları ile test ediliyor.

iOS 14 ile Gelecek Diğer Özellikler

Apple, iOS 14 ile kullanıcılarının gönlünü almaya çalışıyor. iOS 14’te animoji ve memojilere güncelleme yapılacak ve bu özellikler, iPhone kameralarına entegre edilecek. Apple’ın en çok övündüğü özelliklerden biri olan TrueDepth kamera sayesinde iPhone ve iPad kullananlar yüzlerini kullanarak farklı animasyonlar oluşturabiliyorlar ancak bu özellik şu an fazla etkin kullanılamıyor. iOS 14’te yapılacak yenilikler sayesinde daha etkin kullanılabilecek.

Apple, sosyal medya platformlarındaki efekt ve filtrelerin de popülerliğinin farkına vardı. iPhone 11 ve iOS 13’te kamera üzerine yoğunlaşan Apple’ın iOS 14’te de kullanıcıları memnun edecek özellikler üzerinde çalışmalar yapması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı