Teknoloji

IP Numaram Nedir?

İnternet Protokol Adresi (veya IP Adresi), kişisel bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi bilgisayar aygıtlarının kendisini tanımlamak ve IP ağındaki diğer aygıtlarla iletişim kurmak için kullandığı benzersiz bir adrestir. IP ağına bağlı herhangi bir cihazın ağ içinde benzersiz bir IP adresine sahip olması gerekir. Bir IP adresi, bir varlığı benzersiz olarak tanımlamak için kullanıldığı sokak adresi veya telefon numarasına benzer.

Noktalı Ondalık

Geleneksel IP Adresi (IPv4 olarak bilinir), bir IP adresini temsil etmek için 32 bit bir sayı kullanır ve hem ağ hem de ana bilgisayar adresini tanımlar. 32 bitlik bir sayı, kabaca 4 milyar benzersiz sayı sağlayabilir ve bu nedenle IP ağına daha fazla cihaz bağlandığında tükenmekte olan IPv4 adresleri. IP protokolünün (IPv6) yeni bir sürümü, neredeyse sınırsız sayıda benzersiz adres sunmak için icat edilmiştir. Bir IP adresi, “noktalı ondalık” notasyonuna yazılmıştır, her biri 8 bitlik sayıyı (0-255) temsil eden periyotlarla ayrılmış 4 sayı kümesidir. IPv4 adresinin bir örneği, daha önce iplocation.net’e atanan IP adresi olan 216.3.128.12’dir.

ip adresleri

Bir IPv4 adresi iki bölüme ayrılır: ağ ve ana bilgisayar adresi. Ağ adresi, 32 bitin kaçının ağ adresi için kullanıldığını ve kalan bitlerin ana bilgisayar adresi için kullanıldığını belirler. Ana bilgisayar adresi ayrıca alt ağa ve ana bilgisayar numarasına bölünebilir.

Sınıf A, B, C ve CIDR Ağları

Geleneksel olarak IP ağı, A, B veya C ağı olarak sınıflandırılır. Bilgisayarlar sınıfı ilk 3 bit (A = 000, B = 100, C = 110) ile tanımlarken, insanlar sınıfı ilk sekizli (8-bit) sayı ile tanımlar. IP adreslerinin azlığı ile sınıf tabanlı sistem, IP adreslerini daha verimli bir şekilde tahsis etmek için Classless Etki Alanları Arası Yönlendirme (CIDR) ile değiştirildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı