Teknoloji

iPad’ler İçin Yeni İşletim Sistemi Apple iPadOS Tanıtıldı

WWDC 2019 etkinliğinde Apple, yeni iOS, yeni macOS, yeni tvOS ve watchOS yazılımlarıyla birlikte yeni Mac Pro modelini tanıtmıştı. Apple WWDC 2019 etkinliğinde herkesi şaşırtarak yeni iPadOS işletim sistemini tanıttı.

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı bu yıl da dolu dolu geçti. Apple WWDC 2019 etkinliğinde yeni iOS ve yeni macOS sürümleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarırken WWDC 2019’un en büyük sürprizi ise iPadOS oldu. 

Apple’ın iPhone modelleri için duyurduğu iOS 13 sürümünün önüne gelen iPadOS, Apple ve tablet dünyasında yeni bir sayfa araladı. iPad modellerinin iOS ise limitlendiğini belirten Apple, iPad modellerinin önünü iPadOS sürümü ile açtı. Yeni iPadOS çoklu pencere desteği ile destek çekiyor. Daha önce iOS sürümleriyle iPad modellerine sunulan çoklu ekran desteği iPadOS ile birlikte daha ileri seviyeye taşınıyor. 

Çoklu Pencere Özelliği Desteği Genişliyor

Apple uygulamalarının yanında Microsoft Office gibi üçüncü parti uygulamalar da iPadOS ile birlikte çoklu pencere desteğine kavuştu. iPad modelleri yeni yazılım ile birlikte dizüstü bilgisayar modelleriyle yarışıyor. SD kart / HDD ve kamera desteği sağlayan iPadOS ayrıca Safari tarafında da masaüstü seviyesinde tarayıcı deneyimi sunuyor. İndirme yöneticisiyle birlikte gelen Safari ayrıca sayfalarda gezinmeyi de kolaylaştıran özelliklere sahip. 

iPadOS ile birlikte iPad’lere Mac’lerde bulunan bazı özellikler geldi. Mac kullanıcıları alışkın oldukları hareketlerde iPad modelleri üzerinde de gezinme sağlayabilecek. iPad üzerinde ayrıca bir metni kopyalamak ve yapıştırmak hareketler sayesinde çok kolay oldu. 

Apple macOS Catalina İşletim Sistemini Tanıttı! macOS Catalina Hakkında Her Şey!

iPad’lerin olmazsa olmazı olan Apple Pencil gecikmesinde de önemli iyileştirmeler yapıldı. iPadOS ile birlikte Apple Pencil gecikmesi 20 ms’den 9 ms’ye düşürüldü. 

iPadOS Çıkış Tarihi

iPadOS bu sonbahardan itibaren iPad Air 2 ve sonraki nesil iPad modelleri ve tüm iPad Pro modelleri ile 5. Nesil iPad modeli ile iPad mini 4 modeli sonrası iPad’ler için ücretsiz olarak indirilebilir olacak. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı