Teknoloji

iPadOS Nedir? Nasıl Güncellenir?

iPad’ler için yeni tasarlanan iPadOS, Apple’ın tanıtımını yaptığı işletim sisteminin adıdır. Yeni ve gelişmiş özellikleri ile dikkat çeken sistemin eski sürümler dışında bütün Apple tabletlerini kapsaması beklenmektedir. iPad’iniz için yeni işletim sisteminin neler sunduğunu ve güncellemesinin nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

iOS 13 İle Birlikte Tanıtılmıştı, PC Deneyimi Sunuyor…

WWDC 2019 etkinlikleri kapsamında Haziran ayında tanıtımı yapılan işletim sistemi, daha büyük ekranlı iPad’lerde kullanılması için geliştirilmiştir. iOS 13 ile birlikte tanıtılan yeni sistemi kullanabilmek için iPad tabletlerin güncelleme yapılması gerekmekte. Ancak ne yazık ki iPad Air, Mini 2 ve Mini 3 tabletleri bu güncellemeyi alamamakta.

Yeni iPAdOS, Apple’ın iPad cihazları için yaptığı ilk işletim sistemi olması bakımından önem taşıyor. Şimdilik iOS ile aynı şekilde hizmet sunacak olan sistem, ileride iPad’lere özel gelişmiş seçenekler sunacağının sinyalini vermekte. Ekran genişliğinin artırılmaya çalışıldığı işletim sisteminde simgelerin küçültülmesi göze çarpan ilk detay. Böylece gözü yoran büyük simgeler kaldırılmış ve ekranın daha fazla kullanımına imkan veren küçültülmüş simgeler kullanılmış. Bu yenilik, kullanıcıya bir bilgisayar ekranına bakıyormuş hissini vermekte.

Yeni özellikleri ile gelen iPadOS, bölünmüş ekran şeklinde kullanıma da izin veriyor. Yukarıdan aşağıya, sağdan sola şeklinde ekranı bölmek ve çoklu kullanıma hazırlayabilmek mümkün. USB ve SD kart desteği de işletim sistemi ile gelen özellikler arasında. Böylece bir kamera bile iPad ile uyumlu bir şekilde bağlanabilmekte.

Adım Adım iPadOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

iPadOS işletim sistemi, diğer sistemlerdeki gibi bilgilerinizi silebileceğinden yedek almayı unutmayınız. Böylece, güncelleme nedeniyle kaybedebileceğiniz verileri yeniden kullanabilmenize olanak sağlayacaktır. Yedekleme yaptıktan sonra internet bağlantınızın bulunmasına dikkat edin. iPadOS, yeni bir sistem olduğundan ayrıntılı yükleme gerektirebilir. Bunun için WiFi bağlantısı ile güncelleme yapmanız yerinde olacaktır. Cihazınızın ‘Ayarlar’ kısmından ‘Genel’ sekmesini bulun ve ‘Yazılım Güncelleme’ butonuna tıklayın.

İndirme başlamadan önce cihazınızın pil durumunu da kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Güncelleme yaparken kesilecek gücün cihazınıza zarar verebileceğini unutmayın. İndirme işleminin başlamasından sonra yapacağınız şey beklemektir. iPadOS, otomatik olarak cihazınıza inmekte ve yükleme yapılmaktadır. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra yeni işletim sistemini tam sürümüyle kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı