Teknoloji

İpconfig Displaydns ve Flushdns Komutu

Her cihaz internet erişimi sağlarken otomatik veya belirlenmiş olarak bir dns adresi oluşuturur. Dns, Domain Name Syttem kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Windows işletim sistemine sahip cihazlarda bazı bilgilere ulaşmak için Cmd yani komut istemi kullanılır. Komut istemi yazdığınız komut ve parametrelerin gösterildiği siyah bir ekrandır. Bunun kullanımı zor değildir fakat öğrenme süreciniz önemlidir. Bu konuda acemi olmanız durumunda, ilk başlarda zorluk çekmeniz olası bir ihtimaldir.

İpconfig

İpconfig komutu bilgisayarınızın internet bağlantısı hakkında parametre verilerini size sunar. İp adresinizi, varsayılan ağ geçidini, dns adresinizi bu ekranda görebilirsiniz. Mac adresinizi de başka bir ipconfig parametresi ile bulmanız mümkündür.

İpconfig/ Displaydns

Bu komutlar windows işletim sistemine sahip insanların komut isteminde kullanacağı komutlardır. Bilgisayarınızdan ziyaret etmiş olduğunuz internet siteleri dns bellek adı verilen cach olarak adlandırılan yerde tutulur. Cach bilgisayarınızda belirli bir süre tutulu ve sonra silir. Geçici bir bellek olmasından dolayı kalıcı bir veri saklama gerçekleştirmez. Komut istemine ipconfig /displaydns yazıldığında bu bellekte yer alan listeyi size sıralayacaktır. Aslında displaydns, ipconfig komutunun bir parametresidir. Bu sebepten ipconfig komutu ile kullanır. Cahce bellek bazen bilgisayarınızın ve internet hızınızın yavaşlamasına sebep olabilir.

İpconfig /Flushdns

Manuel olarak süresi dolmadan bu belleği temizlemek isterseniz ipconfig /flushdns komutunu kullanabilirsiniz. Bu komut ile belleğinizde bulunan dns adresleri temizlenecektir.

Cmd daha önce kullanmadıysanız ve nasıl açıldığını bilmiyorsanız. Cmd kullanmak için bilgisayarınızın başlatta bulunan arama kısmına cmd  yazıp açabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı