Teknoloji

İpconfig Registerdns Komutu

Windows işletim sistemi kullanan kişiler tarafından komut istemi sık kullanılan bir araçtır. Buradan gönderdiğiniz komuta gelen yanıtlar sonucunda bazı ayarlarınızı gözden geçirebilirsiniz. İpconfig komutu bir çok parametreye sahip bir komuttur. Bu komut yalnız başına yazıldığında bağlı olduğunuz var sayılan ağ geçidini, bilgisayar ip adresinizi, mac adresinizi gibi önemli adreslerinizi görebilirsiniz.

Bu komutun parametreleri arasında önemli bir yere sahip olan parametre /registerdns parametresidir. Bazı bilgileri kayıt altına almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılır. Bilgisayarınızın sahip olduğu ip adresini ve dns adresinin kayıtlanması için kullanılan bir parametredir. Yazım şekli ipconfig /registerdns şeklindedir.

Komut istemi çalıştırmak için başlat, çalıştır, cmd yazabilirsiniz. Karşınıza gelen siyah ekranda yazdığınız komutlar, bilgisayarınıza istek atacak ve bu isteklere yanıt gelecektir. Registerdns genellikle hata barındıran dns kayıtlarını ve dns serverların sahip oldukları clientler arsındaki dinamik güncelleme problemlerinin önüne geçmek amaçlı kullanılır.

/Registerdns Parametresi Ne İşe Yarar Neden Kullanılır

Bilgisayarımızın internet sitelerinden yanıt olarak aldığı dns adreslerinin manuel olarak kaydedilmesi için bu komut kullanılmaktadır. Komut yazıldığında cmd ekranında kayıtlar başlar, dns sorunlarının giderilmesi için bu komut oldukça önemlidir. TCP/İP sorunlarının tespit edilmesinde kullanılacak en etkili yöntemdir. Tespit edilen sorunlar, genece komut isteminde yazılan komutlar ile çözülebilmektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı