Editörün SeçimiMobilTeknoloji

iPhone 11 Pro Max Vs. Galaxy Note 10+

Apple’ın en son ve en mükemmel cihazları olarak çıkarttığı iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’nun yeni rakibi; Samsung’un da amiral gemisi olan Samsung Galaxy Note 10+ bir ay önce açıklandı.

Her iki cihaz da üç mercekli kamerayla çıkış yaptı. Bu yüzden, iPhone 11 Pro Max’in kamera kalitesiyle Galaxy Note 10 Plus’ınkini karşılaştırıyoruz.

iPhone 11 Pro Max’de 12 megapiksel telefoto merceği, geniş açı ve ultra geniş açı seçenekleri bulunuyor. Galaxy Note 10+ da aynı lens ayarlarına sahip fakat 12 megapiksel telefoto lensi, 12 megapiksel geniş açılı lensi ve 16 megapiksel ultra geniş açı lensiyle ultra geniş açı kamerasında Apple’a galip geliyor.

Ve hepimiz için en önemli nokta olan fotoğraf kalitesine baktığımızda (hiç kimse Instagram hikayelerini mobese kamerasından alınmış gibi atmak istemez), bu kameraların ikisiyle de harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu noktada varyans nokta daha çok sizin kişisel çekim ayarlarınız, doğru ışık vb. olacaktır. Ancak yine de karşılaştırmalarda da göreceğimiz bazı farklılıkları bulunuyor.

Galaxy Note 10+, bazı yerlerde fazla ışık vererek, yıkanmış ve doğal olmayan fotoğraf görüntüsüyle vurgulamaları abartmış gözüküyor; bununla beraber iPhone 11 Pro Max’de böyle bir şey görmüyoruz.Galaxy Note 10+ yine doygunluğu abartırken, iPhone 11 Pro Max’de abartı görmemekle daha doğal ve canlı renklerle daha gerçekçi bir fotoğraf kalitesi görüyoruz.

Bazı insanlar fotoğraf çekerken önümüzde gördüklerimize pek uygun olmasa bile hafif doygun ve parlak alanları öne çıkartan fotoğrafları tercih ediyorlar(bknz. Seda Sayan). Siz tabii ki iPhone 11 Pro Max gibi gözükmesi için Galaxy Note 10+’ınızla çektiğiniz fotoğrafın doygunluğunu azaltabilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz ama yine de kamera dışındaki renkler Galaxy Note 10+’da daha da canlı gözükebilir

Galaxy Note 10+, iPhone 11 Pro Max’den daha yüksek ultra geniş açılı kameraya sahip olsa da iPhone 11 Pro Max’den daha iyi fotoğraf kalitesine sahip ürünler çıkartamıyor. Üstelik iki cihazda da kalite aynı gibi

gözükse de iPhone 11 Pro Max’de yeni ultra geniş açı sensörü, düşük diyafram açıklığı, geniş sensör, optik görüntü sabitleyici gibi daha iyi olan özelliklere sahip değil.

Samsung’un ultra geniş açılı lensiyle iyi bir ışık kalitesinde harika manzara, mimari ve insan fotoğrafları çekebilirsiniz. Samsung’un ultra geniş açılı lens özelliği bu noktada bizden geçerli not almış gözüküyor.

Note 10+ ve 11 Pro Max her ikisi de zayıf ışıkta çekim için başarılı bir gece modu sunar ve harika iş çıkartır. Note 10+’ın aşırı doygun ve pozlanmış fotoğraflara olan meyli daha parlak gece çekimleriyle sonlanabilir. iPhone 11 Pro Max kullanıcılarını gece modunda çekilmiş fotoğrafların gece çekilmiş gibi hissetmeleri için tasarlamıştır ve Apple bu alanda uzmandır.

Samsung Live Focus olarak isimlendirdiği ve canlı ayarlanabilir ön ve arkaya bakan porte moduyla arka plan bulanıklaştırma efekti sunuyor. Apple bu efektini ‘Portre Modu’ olarak isimlendiriyor. Her ikisinde de benzer olan yeniliklerde iyileştirmeler görülmekle beraber, kenar tespitinin hiç bulunamaması ve en iyi arka plan bulanıklaştırma özelliğinin kullanılması bu kategoride açıklayabileceğimiz bir galip olmadığını gösteriyor.

Video çekimlerine gelince her iki fotoğraf da saniyede 60 kare hızla etkileyici 4K ile çekildi.11 Pro Max

ayarlara gitmekle uğraşmadan daha iyi dengeleme sağlayarak yine bizden bir geçer not daha aldı.

Her iki telefon da öne bakan özelliklere sahip. Yani 11 Max Pro’da, 12 megapiksellik ön kamera bulunurken, Note 10+, 10 megapiksellik ön kameraya sahip. Yalnız Apple kullanıcılarını şöyle uyarıyor. Yeni ön kamerada yakınlaştırma ve uzaklaştırma seçeneği bulunuyor. Varsayılan olarak çekilen fotoğraflar 7 megapikseldir, ancak zoom özelliği kullanılanlar tam olarak 12 megapiksel çekim imkanı sağlıyor.

Ön kamera kalitesine gelince 11 Pro Max’in ön kamera kalitesi Note 10+’dan daha iyi renk doğruluğu ve detay sunuyor ve fotoğrafa fazla keskinlik eklemiyor. Bazılarımız için Galaxy Note 10+’ın çekimleri daha keskin olabilir , bu tamamen öz çekimlerimizi ne kadar keskin tercih etmemizle alakalı.

Tabii ki iPhone 11 Pro Max’de Note 10+’da eşleşemeyen, 3D biyometrik yüz taramasıyla kimlik doğrulaması var için Face ID özelliği var! İris taraması ve yüz tanıma özelliğine rağmen hala ödemeler için yeterince güvenli olmadığı için hala parmak izi sensörü de mevcut.

Özetlemek gerekirse iPhone 11 Pro Max de Galaxy Note 10+ da özel bir kameradan elde edeceğiniz fotoğraflara rakip olabilecek kadar çok özelliğe sahip. İkisi de tam olarak birinden daha iyi özelliklere sahip değil. Hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış durumda.

Bununla birlikte biz Note 10+ daha çok abartılı ve zengin renkler sevenlerin, 11 Pro Max de daha doğal görüntü sevenlerin tercihi olacağını düşünüyoruz.

Peki siz hangisini seçerek galibinizi belirliyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı