Teknoloji

iPhone 12’nin Çıkışı Koronavirüs Yüzünden Ertelenebilir

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını otomobil ve havacılık sektörünün yanı sıra teknolojik alet üreticilerini de vurmuşa benziyor. Öyle ki ABD’li teknoloji devi Apple daha yeni nesil iPhone 12 modelinin çıkışını sırf bu sebepte dolayı erteleyebilir. 

İşte erteleme kararının sebepleri

İlk kez Reuters’te yer alan haber sayesinde öğrenmiş olduğumuz bu erteleme kararının iki sebebi var: İnsanların sokağa daha az çıkmaya başlaması sonucu ekonominin hemen her ülkede durağanlaşması ve tedarik zincirinde aksaklıkların çoğalma ihtimali. Saydığımız bu sebepler Apple’ın üst düzey yöneticilerini iPhone 12’nin seri üretime başladıktan sonra beklenenden daha az satılacağından endişe etmelerine yol açmış gibi duruyor

Bu düşüncede de hatalı sayılmazlar doğrusu. ABD’nin de dahil olduğu önde gelen birçok ekonomi Koronavirüs salgını nedeniyle durma noktasına geldi. Artık fabrikalar kapalı, insanlar gerekli olmadıkça dışarıya adım atmıyorlar, işsizlik tüm zamanların en yüksek seviyesine fırladı ve bilinmeyen bir tarihe kadar eczane ve market dışındaki dükkanlar kepenk kapatmış durumda. 

Tedarik zinciri de tehlikede

Konuya ilişkin Reuters’e demeç veren ve Apple’ın tedarikçileri arasında yer alan ismi gizli bir kişi, “Kimse Çin’deki iş gücü ve malzeme kıtlığından bahsetmiyor. Önceden şirket ABD ve Avrupa’dan gelecek talebi karşılayıp karşılayamayacağını hesap ederdi. Şimdi ise amaç bu ülkelerde yaşayan insanların iPhone 12’yi talep etmelerini sağlamak” açıklamasında bulundu.

Çin’deki Koronavirüs vakaları nedeniyle birçok fabrikanın kapanmış olması sonucu Apple, iPhone 12’yi üretse dahi zorunlu olan mühendislik testlerini gerçekleştiremeyebilir. Çünkü şirket bu hizmeti başka bir fabrikadan alıyor.

Keza Apple’ın diğer ana tedarikçileri de üretim hedeflerini iPhone 12’ye talebin az olacağı beklentisi doğrultusunda düşürmüş durumdalar. Normalde 70 milyon iPhone ekranı satmayı planlayan Apple’ın ekran tedarikçisi şimdilerde bu hedefi yüzde 17 oranında düşürüp 58 milyon adet olarak güncellemiş bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı