Teknoloji

iPhone SE Performansıyla S20 Ultra ve Pixel 4’ü Geride Bıraktı

Yeni benchmark testlerinin gün yüzüne çıkmasıyla Apple’ın uygun fiyatıyla öne çıkan modeli iPhone SE’nin önde gelen Android amiral gemilerini CPU ve GPU performansıyla geride bıraktığı anlaşıldı. iPhone 11’e nazaran daha küçük bir ekrana, dolayısıyla daha düşük bir çözünürlüğe sahip olan iPhone SE bu dezavantajına rağmen GPU benchmark testlerinde muadillerine nal toplatmayı başarmış bulunuyor.

A13 Bionic işlemciden güç alan iPhone SE’yi “atom karınca” olarak nitelemek yanlış olmaz. Çünkü telefon ekranının küçük, fiyatının ise ucuz olmasına rağmen iPhone 11 ile aynı işlemciyi paylaşıyor. Üstelik işlemcinin saat hızı ve çekirdek sayısı da birebir aynı. 

Öte yandan iPhone SE 2020 modelinde 4 çekirdekli Apple GPU yer alıyor. 3 GB RAM ise iPhone 11’den 1 GB daha az. Ancak malum, iOS işletim sistemiyle çalışan telefonlar Android’in amiral gemisi modelleri gibi 12 GB RAM’e ihtiyaç duymuyorlar. Bu yüzden iPhone SE’nin yeteri kadar RAM’e sahip olduğu söylenebilir.

Resmen boynuz kulağı geçmiş!

AnandTech isimli site iPhone SE’yi diğer iPhone modellerinin yanı sıra Samsung, Huawei, ASUS, Sony, LG, Google ve OnePlus gibi dev Android markalarıyla yarıştırmış. Şaşırtıcı bir şekilde iPhone SE tüm Android’leri geride bıraktığı gibi, iPhone 11’i de sollamayı başarmış. Bu durum da “Boynuz kulağı geçti” atasözünü akıllara getirmiyor değil.

Telefonların Javascript performansının karşılaştırıldığı bu benchmark testinde iPhone SE, iPhone 11’in hemen ardında yer almış. Diğer Android cihazlarla kıyaslandığında ise Qualcomm Snapdragon 865 gibi güçlü bir işlemciyle çalışan Samsung Galaxy S20 Ultra’yı ikiye katladığı görülebiliyor. which is powered by Qualcomm’s Snapdragon 865.

Diğer GFXBench testlerinde de iPhone SE, Android rakiplerinin bayağı bir önünde yer alıyor. 399 dolara satılan iPhone SE’nin 1,400 dolarlık fiyatıyla Galaxy S20 Ultra gibi bir modeli geçiyor olması şaşırtıcı ve bir o kadar da düşündürücü bir sonuç.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı