Teknoloji

İsviçre’li Bilim Adamları Korona Virüsü Klonlamayı Başardı

İsviçre’li bilim adamları uzun uğraşlar sonucu korona virüsün klonunu oluşturmayı başardı.

Tüm dünyada korona virüsle mücadele kapsamında pek çok tıbbi çalışma yürütülmekte. Yürütülen bu çalışmalar dahilinde dünyanın farklı yerlerinden zaman zaman da olsa sevindirici haberler gelmeye başladı. Bu kapsamda bir sevindirici haber de çalışmaların yoğun olarak yürütüldüğü İsviçre’den geldi. İsviçre’nin Bern Üniversitesi’nde yürütülen çalışmalarda korona virüs klonlarının insan yapımı DNA’lardan elde edildiğini duyurdu.

Klonlama çalışmaları kapsamında bilim insanları ilk olarak korona virüsün sentetik DNA parçalarını maya ile birleştirdiler. Böylece elde edilen bileşim sayesinde korona virüsün genetik bilgilerini de içinde içeren yapay bir kromozom elde edildi. Yapay kromozom üretimi sonrası maya olmadan enfeksiyöz RNA ve  katalizör T7 RNA polimeraz kullanılarak RNA üretildi. Elde edilen RNA çoğalabilmesi için bir hayvan hücresine yerleştirildi.  Böylece hayvan hücresinde çoğalmaya başlayan korona virüsün klonlanma işlemi tamamlanmış oldu.

Projenin içerisinde yer alan Bern Üniversitesi Viroloji ve İmmünoloji Enstitüsü Profesörü Volker Thiel kullandıkları yöntem sayesinde korona virüsün klonunu sadece 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde üretebildiklerini belirtti. Yine aynı üniversitenin Veteriner Bakteriyoloji Enstitüsü’de görev yapan Profesör Jörg Jores, sentetik klonları elde edebilmek için meydana getirdikleri bu sistemi diğer virüsler içinde kullandıklarını söyledi.

Korona virüsün klonlarının laboratuvar ortamında oluşturulabilmesi akıllara korona virüs laboratuvarda mı üretildi sorusunu tekrar akıllara getiriyor. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü elde edilen korona virüs klonları var olan bir virüs üzerinden yapılan çalıştırmalar sonucu çoğaltılması yolu ile oluşturulmuştur.Aşı üretiminde son derece önemli olan sentetik klonlar korona virüsün aşısının üretiminde oldukça fayda sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı