Teknoloji

Japonya’da Çocukları Evde Tutmak İçin Ücretsiz Oyun Konsolu Dağıtılıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede hükümet, vatandaşlara mümkün mertebe evde kalmalarını ve acil ihtiyaçlar haricinde dışarı çıkmamalarını öğütlüyor. Bunu istemekte de haklılar, çünkü herkesin birden hasta olması durumunda hiçbir ülkenin sağlık sistemi bu denli yoğunluğu kaldıramaz.

Ancak yetişkinler neyse de, çocukları evde tutmak gerçekten zor! Hele de ne zaman biteceği belli olmayan bir süre boyunca… Neyse ki Japonya’da insanlar bu soruna akılcı bir çözüm bulmuşlar.

Şartları karşılayan aileler ücretsiz oyun seti

Çocukları evde kalmaya teşvik etmek adına Japonya Retro Oyun Derneği, gerekli şartları karşılayan ailelere Nintendo’nun Super Famicom oyun konsolunu göndermeye başlamış. Bunun için başvurucularda aranan nitelikle ise basit: Evde 16 yaşından küçük bir çocuk yaşıyor olması ve kargo ücretini ödemeyi kabul etmek.

İşin güzel tarafı çocuklara gönderilen nostaljik eğlence setinde birçok oyun bulunuyor. Yani çocukların dışarı çıkıp oyun kaseti aramalarına da gerek kalmayacak. Final Fantasy VI ve Donkey Kong bu oyunlar arasında yer alıyor mesela.

Ebeveynlere nostalji yaşama fırsatı

Kabul edelim, oyunculara gönderilecek oyun konsolu çok çok eski. Hatta çocukların konsolda oynanabilen oyunlara ne kadar ilgi göstereceği de tartışmaya açık. Ancak kargo ücreti haricinde alıcıların kaybedecek hiçbir şeyi yok. Çocukları bir nebze daha evin içinde oyalamaya yardımcı olacaksa Super Famicom da gayet iş görebilir.

Üstelik Nintendo Switch veya PS4 gibi yeni nesil konsolları satın alamayan ailelere de böylelikle yardımcı olunuyor. Hem anne ve babalar da Super Famicom ile eğlenceli vakit geçirip anılarını tazeleyebilirler.

Bu arada Japonya Retro Oyun Derneği yetkilileri, konsoldan ellerinde sınırlı sayıda bulunduğunu ve elini çabuk tutup ilk başvuran kişilere sırayla göndereceklerini de belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı