Teknoloji

Java 25. Yılını Kutluyor

Yazılımcılar için yıllardır vazgeçilmeyen kodlama dili olan Java, günümüzde cep telefonlarından oyunlara kadar pek çok alanda kullanılıyor. Bu alanlarda pek çok yazılımı yapmayı olanaklı hale getiren Java, bu hafta yirmi beşinci yılını kutluyor ve bu kadar uzun bir zamandır hizmet verdiği ve günümüz teknolojisine ayak uydurabildiği için yazılımcıların ve geliştiricilerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Yazılımcıların Gözdesi

İnternet günümüzde vazgeçilmez bir araç olarak görülüyor olsa da kullanım geçmişi çok fazla geçmişe gidiyor. Geniş kesimler tarafından 1990’lı yılların ortalarında kullanılmaya başlanan internet, bu yıllarda Java’nın da ortaya çıkması ile birlikte yapısını çok büyük oranda değiştirmiştir. Java daha önce eşine rastlanmamış şekilde hareketli, dinamik ve kullanıcının daha iyi bir performans aldığı internet siteleri başta olmak üzere çeşitli programların yapılmasına olanak veriyordu. İlerleyen yıllarda Java’nın rakipleri çıkmış olsa da neredeyse her alternatifi Java’dan esinlenerek kendisini geliştirmiş ve Java üzerine temellini kurmuştu.

Günümüzde halihazırda büyük siteler ve uygulamalar; Google, Neflix ya da Spotify gibi uygumalar başta olmak üzere hâlâ Java’yı tercih ediyor ve kodlama günümüzde de popüler olmayı sürdürüyor. Günümüzde ise Java 25. Yıl kutlamaları için bir dizi etkinlik hazırlıyor.

Java’nın 25. Yılı için çok daha önceden hazırlıklar başlamış olsa da koronavirüs yüzünden bu etkinlikler en azından yüz yüze gerçekleştirilmeyecek. Bu durumun yerine ise özellikle sosyal medya hesapları üzerinden çeşitli etkinlikler yapmayı planlayan Java, bu sayede kullanıcılarına hediyeler vermeyi tasarlıyor. Bu sayede yirmi beşinci yılı için takipçilerine ve kullanıcılarına özel bir jest yapmayı hedefleyen firma, kendisini yirmi beş yıl gibi uzun bir süre yalnız bırakmayan kullanıcılarını da ödüllendiriyor. Bir başka durum ise Java’nın önümüzdeki haftalarda yapacağı değişiklikler ve takip edeceği strateji değişiklikleri için açıklama yapmaya hazırlanıyor oluşu. Böylece Java’da köklü değişikliklerin olup olmayacağı görülebilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı