Teknoloji

Jet Motorları İçin Elektrik Dönemi Başlıyor!

Salgın döneminde havacılık şirketleri zor zamanlar geçirmeye başladılar. Hatta bu süreçte destek bekleyen ve iflasın eşiğine gelen ünlü havacılık şirketlerinin de olduğu belirlendi. Havacılık sektöründe şirketlerin en büyük masraflarından birisi de uçak için son derece önemli olan motorlar. Pahalı donanımlardan oluşmalarının yanı sıra bakımlarının da oldukça pahalı olduğu biliniyor. Bu motorlar özel jet yakıtları tarafından çalışıyor.

Uçak Motorları İçin Elektrik Sistemi Üzerinde Çalışılıyor

Yeni yayınlanan bir makale sonrasında uçak motorları için yeni bir sistem üzerinde çalışma yapıldığı ifade edildi. Sistemi daha basit bir şekilde anlatmak istersen, cihazın aldığı havayı sıkıştırması ve mikrodalga ile iyonize etmesinin ardından, sıkışan havanın ileri iten plazma oluşturması sonucunda çalışıyor.

Şimdiye kadar yapılan testlerin başarılı bir şekilde yürütüldüğü belirlendi. Prototip sisteminin yeterince büyütülmesinin ardından bir uçağı uçurabilecek güce ulaşacağı fa ifade ediliyor. Son dönemlerde elektrikli araçların oldukça popüler hale gelmesinin ardından elektrikli uçaklar için de çalışmalar başladı. Bundan sonraki dönemlerde devasa uçakların motorlarının elektrik sistemi üzerinden çalıştırılmaları planlanıyor.

Havacılık sektörünün insan taşıması nedeniyle oldukça hassas olduğu biliniyor. Bunun üzerine tüm çalışmalar büyük bir titizlikle yapılıyor. Yapılacak çalışmaların sonuçlarının pek kısa vadede hayata geçirilemeyeceği düşünülüyor. Çevreye olan katkısı ile gelecek yıllarda teknolojiye ve doğaya büyük katkılar sağlaması bekleniyor. Bu  durumda çalışmalarda başarı elde edildikçe bilgilerin paylaşılacağı ifade ediliyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı