Editörün SeçimiTeknoloji

Jüpiter’in güneş sistemindeki uydu krallığı sonlanıyor! Yaşasın yeni Kral Satürn.

Gökbilimciler, Satürn’ün daha önce keşfedilmemiş yirmi uydusunu daha keşfetti, toplamda bilinen uydu sayısı seksen ikiye çıkan halkalı gezegen en yakın rakibi olan Jupiter’i üçe katladı. Üstelik daha heyecan verici haberlerimiz de var. Bu yeni nesnelere güzel isimler konulmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz. 

Uyduların boyutları küçük, yaklaşık 5 km çapları bulunmakta. On yedi tanesinin yörüngesi tersine dönük, yani Satürn’ün kendi yörüngesinin tersine dönüyorlar ve bir turu bitirmeleri yaklaşık üç yıl sürüyor. Geri kalan üç tane ise aynı yörüngede dönüyor ve onların da turu tamamlaması 2-3 dünya yılını buluyor. 

Tersine dönük yörüngedeki on yedi tane uydunun İskandinav grubuna ait olduğu tahmin ediliyor. Yani aynı temel yörünge parametrelerini paylaşıyor. En içteki iki tane nesne ise “Inuit grubu” ile aynı ve en dışta bulunan uydu ise “Gallic grubuna” ait. 

Peki bu farklı grupların bulunması neyi temsil etmekte? Araştırmacılara göre, uydu gruplarının her biri, genel Satürn yörüngesinde daha önceden bulunan ancak uzun zaman önce tahrip edilmiş daha büyük bir uydunun kanıtı.

Carnegie Enstitüsü’nden Scott Sheppard bugün yaptığı açıklamada bu tür gezegenin dış tarafında oluşan uydu gruplaşmalarının, Satürn ve Jupiter’in uyduları arasındaki şiddetli çarpışmalardan veya yörüngeden geçen asteroitler ve kuyruklu yıldızların sebep olabileceğini bildiriyor.

Ekibi ile Hawaii’deki Subaru Teleskobunu kullanarak bu yirmi uyduyu bulan Sheppard, araştırmasını dev gezegenlerin etrafındaki küçük uyduların envanterini toplayarak yürütüyor. Bu araştırmanın temel amacı ise küçük uyduların bilgisi kullanılarak Güneş Sisteminin nasıl oluşup geliştiğini anlamlandırmak.

Sheppard ve ekibi, geçen yıl Jüpiter’in bir düzine uydusunu keşfetmiş ve Carnegie Enstitüsü bunlardan beş tanesine isim vermek için bir halk yarışması düzenlemiş. “Yeni Jüpiter Uydusu Adlandırma Yarışması’na” halkın yoğun katılımıyla çok heyecanlanan ekip, bu yeni keşfedilen Satürn uydularını da adlandırmak için bir yarışma daha yapmaya karar verdiklerinin müjdesini bugün verdi!

Bu yarışmaya katılmak ise çok basit: İsim tekliflerinizi Aralık ayına kadar nedeni ile #NameSaturnsMoons etiketini kullanarak @SaturnLunacy’ye tweetlemek! 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı