Teknoloji

Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Erişim Raporu

Evininizde ya da ofislerinizde kablosuz ağ kullanıyorsanız gizli bir erişim olması ihtimali her zaman vardır. Sizin haberiniz olmadan ağınıza başka kişilerin ulaşması mümkün olmaktadır. Bunun sebebi ise ağ güvenliğinizin yeteri kadar güçlü olmamasıdır. İnternetinize izinsiz erişimin olmasını istemiyorsanız kablosuz ağ ayarlarınız yapılırken güvenliği üst seviyeye çıkarmalısınız. Aksi halde kullandığınız kablosuz ağa erişim mümkün olacaktır.

Kablosuz Ağımızı Kullanan Kişileri Nasıl Bulabiliriz?

Windows 10 işletim sisteminde kablosuz ağınızı kullanan kişileri bulmak için yapmanız gereken ilk işlem “netsh wlan show wlanreport” komutunu yazmak olacaktır. Bu sayede Wi-Fi bağlanan bilgisayar veya diğer cihazları tespit edeceksiniz. Komut sayesinde şimdi bahsedeceğimiz sorgulamalar hakkında raporlar “WlanReport” dosyası şeklinde sizlere sunulacaktır. Bu raporlar şu şekilde sıralanabilir: Bilgisayarın bağlandığı ad, bağlantının başlangıç ve bitiş zamanı, oturum süresi, sorulu log kayıtı. Tüm bu bilgiler “Wlan erişim raporu” şeklinde sizlere verilecektir.

Peki kablosuz ağ erişim raporunu nasıl alabiliriz? Bunun için yapmanız gereken ilk işlem bilgisayarda masaüstündeyken win+r komutlarını kullanarak çalıştır penceresi açmak olacaktır. Çalıştır penceresi açıldıktan sonra “netsh wlan show wlanreport” komutunu giriyoruz ve enter düğmesine basıyoruz. Eğer Windows 10 işletim sistemizin C:\ diskine kuru değilse yapmanız gereken işlemler daha farklı olacaktır. Fakat genel olarak bilgisayarlarda işletim sistemi C:\ diskine kurulu olmaktadır. Kuru değilse yapmanız gereken işlem CMD komutunu yönetici olarak çalıştırdıktan sonra “C:\ProgramData\Microsoft\Windows\WlanReport” yazısını yapıştırmak olacaktır. Bu sayede raporlara kısa bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Klasörün içerisinde yer alan “wlan report latest.html” dosyası raporlama işlemi için bize lazım olacaktır. Burada Ethernet adaptör, genel sistem ve kullanıcı adı raporlamaları da yer almaktadır. Aynı zamanda bağlantı düşmesi, düşük sinyal ve aktif bağlantı hataları sırasında da raporlamaları buradan yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı