Teknoloji

Kali Linux’u Nasıl Kurarım?

Kali linux’u nasıl kurarım? Diyenler için sırasıyla kurulum bilgilerini paylaşacağız. Bu yazımızın faydalı olmasını umuyoruz. Sızma ve güvenlik için kullanılan bactrack sisteminin devamı olan kali linux kurulumu için yapılması gerekenler.

Kali Linux Kurulum Aşaması

Kali linux’u nasıl kurarım? Diyenler için, kurulum CD’sini cihaza yerleştiriyoruz. Karşımıza Kali Linux kurulum ekranı çıkıyor. Kurulumu arabirimli şekilde yapacağız. Seçeneklerde “Graphical Install” sekmesine tıklıyoruz. Gelen ekranda kullanılan dil seçeneği çıkıyor. Dil seçeneğini belirledikten sonra, “Continue” sekmesini tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda bölge seçmemiz isteniyor.

Ardından klavye ayarlarını seçtiğimiz ekran çıkıyor. Bu ekrandan kalavye seçimini yapıp devam ediyoruz. bu ayardan sonra kurulum ekranı karşımıza geliyor. Bileşenler kurulumu tamamlandıktan sonra, network ekran ayarları geliyor. Bu kısımda makinenin ismini sormaktadır. Sonrasında domain ismi sormaktadır. Domain yok ise boş geçebilirsiniz. Gelen ekranda “Root” şifresini sormaktadır.

Şifreyi yazarak devam ediyoruz.  Saat ve tarih ayarları kısmı geliyor. Bu kısmı işaretledikten sonra, diskimizi nasıl yapılandırmamızı istediğimiz soruluyor. Bu seçimi yaptıktan sonra, hangi diske kurulum yapılacağı soruluyor. Bir tane gözüküyorsa seçip devam edebilirsiniz. Bu kısımda, linux için bulunan alanların hangi partitonlara kurulmasını istediğiniz sorulmaktadır. En üstteki seçeneği seçip devam ediyoruz. Ayarların kontrolünü sormaktadır değişiklik yapmak istemiyorsanız devam ediyorsunuz işleme.

Bu kısımda karşımıza gelen ekranda “YES” seçeneğini tıklıyoruz. Bu işlemden sonra veri kurulumu başlamış oluyor. Kurulum tamamlandıktan sonra paket yönetimi bilgisi sormaktadır.

Paket Yönetimi Seçme

Kurulum tamamlanınca, paket yönetim seçimi  “ Network Mirror” kullanıp kullanmayacağınızı sormaktadır. Bu programı kurmak, güncel programlara erişmek için önemlidir. Bu seçeneği onayladıktan sonra, CD- ROM kısmında bulunan programları kuruluma eklemek için onay veriyoruz. Ardından, “Continue” sekmesini tıklayıp devam ediyoruz. Proxy ayar ekranı karşımıza çıkıyor. Yok ise boş bırakıp devam diyorsunuz. Girmiş olduğumuz tüm seçenekler ayarlanmaya başlıyor.

Gelen ekranda kalide bulunan Boot Loader kurulumunun yapılıp yapılmayacağını sorar. Burada “YES” seçeneğini tıklayıp devam edebiliriz. Kurulumun tamamlandığı ekran karşımıza gelecektir. Kurulum tamamlanınca CDROM içindeki medyayı çıkarıp “Continue” sekmesiyle işleme devam ediyoruz. Gelen ekranda” Restart” işlemi çıkıyor tamamlandıktan sonra, “Kali “ kurulum “Login” ekranı çıkıyor. “Other” yazılı kısma tıklayıp, kullanıcı alanına “Root” yazıyoruz ve Log In sekmesine tıklıyoruz. Gelen şifre alanına şifremizi yazıp yeni debian tabanlı kali işletim sistemi karşımıza geliyor. Kali linux’u nasıl kurarım? Sorusuna cevap arayanlar için bu işlemleri takip etmek yeterli olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı